Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

IX Międzynarodowy Kongres EKOFORUM, czyli supraskie debaty o bezpiecznej energii

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Przedstawiciele firm, zakładów i instytucji, które zostały nagrodzone Eurocertyfikatami
Przedstawiciele firm, zakładów i instytucji, które zostały nagrodzone Eurocertyfikatami Andrzej Matys
W czwartek (15.06) w Supraślu rozpoczął się IX Międzynarodowy Kongres EKOFORUM. Jego obecna edycja poświęcona jest poświęcona m.in. innowacyjnym rozwiązaniom dotyczącym bezpieczeństwa energetycznego i technologii smart. To największe takie wydarzenie w Polsce północo-wschodniej.

Do Supraśla przyjechali m.in. przedstawiciele rządu, biznesu, samorządów i naukowcy. Poza panelami dyskusyjnymi odbędzie się również wernisaż pt. „Polskie malarstwo na łamach magazynu OZEON, piknik rodzinny, a także zlot aut elektrycznych i hybrydowych.

Spis treści

Kongres tradycyjnie w Supraślu

- Przesłaniem tegorocznego EKOFORUM jest zdanie „Energia przyszłości w bezpiecznej Europie”. W tym niespokojnym okresie, bo mamy wojnę na Ukrainie i kryzys energetyczny, będziemy rozmawiali o różnych rozwiązaniach, które mają pomóc zabezpieczyć się właśnie przed skutkami kryzysu energetycznego - mówi organizator wydarzenia, prezes Fundacji Ośrodek Wspierania Ekologii Krzysztof Stawnicki i dodaje, że uczestniczy w nim 200 osób.

Jego zdaniem, najważniejszym tematem dyskusji jest ten, który porusza pierwszy panel, w którym zostało zawarte hasło tegorocznego kongresu: - Nasi eksperci będą dyskutowali o tej kwestii, która jest bardzo ważna nie tylko dla naszego województwa, ale również dla tej części Europy – podkreśla Krzysztof Stawnicki.

Czytaj również:

- Kongres kolejny już raz gości w Supraślu, a jak uważa burmistrz nie ma bardziej czystych ekologicznie miast niż uzdrowiska: - Aby osiągnąć odpowiednie parametry jakości powietrza (i dobrą jakość wody) musimy się uczyć i właśnie EKOFORUM jest przekaźnikiem tej wiedzy. Dzięki kongresowi mamy dobre kontakty z biznesem, ze światem nauki i po prostu się uczymy – zapewnia Radosław Dobrowolski.

Jak informuje, niedługo Supraśl i Augustów dostaną bardzo znaczące wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego. Po raz pierwszy dwa podlaskie uzdrowiska dostaną fundusze na działania proekologicze: - Na fotowoltaikę, na produkcję prądu przez siłownie wodne czy zmniejszanie emisji dwutlenku węgla. Jeśli na domach pojawią się instalacje fotowoltaiczne i pompy cieplna, w gospodarstwach domowych będą znikały tradycyjne kotłownie i piece. I właśnie tego się uczymy, temu służą takie spotkania, które powinny kończyć się konkretnymi efektami – twierdzi burmistrz Supraśla.

od 16 lat

Nauka, biznes i nowe technologie

- Mam nadzieję, że będzie to kolejne spotkanie prezentujące osiągnięcia naszych naukowców, które też pokaże efekty pewnej współpracy z biznesem, w tym przypadku z sektorem energetycznym. Szeroko pojęte technologie efektywne energetycznie czy ekologiczne są przedmiotem badań naszych naukowców z wielu wydziałów i mamy się czym chwalić. Takie fora są potrzebne, bo służą nie tylko wymianie poglądów, ale też powinny prowadzić do komercjalizacji naszych badań - dodaje rektor Politechniki Białostockiej Marta Kosior-Kazberuk.

Czytaj również:

Przypomina też, że sporo osiągnięć politechniki dotyczy technologii smart, wykorzystania sztucznej inteligencji, zrównoważonej architektury co wiąże się nie tylko z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, ale także wykorzystania różnych materiałów odpadowych: - Czyli wiemy, jak oszczędnie gospodarować zasobami naturalnymi, ale też oszczędzać energię wytwarzając nowe produkty. Czekamy więc na ciekawe pytania i zagadnienia, które zapewne pojawią się podczas tego kongresu, bo to jest właściwe miejsce, by różne problemy rozwiązywać – uważa Marta Kosior-Kazberuk.

Ruszyły Dni Supraśla. Przez cały tydzień na mieszkańców czek...

- Skupiamy 118 firm, 26 partnerów strategicznych i dla nas kwestie bezpieczeństwa energetycznego i ekologicznego oddziaływania są niezwykle istotne. Chociaż mamy członków z 14 województw, naszym matecznikiem jest oczywiście Podlaskie i dlatego mocno leży nam na sercu wszystko to, co się tu dzieje. Dlatego temat energetyki i czystej energii jest niezwykle istotny. Pokazał to COVID i pokazuje wojna na Ukrainie, że jako branża stanowimy strategiczne zaplecze kraju – podkreśla prezes Klastra Obróbki Metali (Krajowego Klastra Kluczowego) Sebastian Rynkiewicz.

Popularyzacja zwiększa świadomość ludzi

Jego zdaniem, takie wydarzenia jak EKOFORUM sprzyjają nie tylko wymianie poglądów, opinii i dyskusjom, ale też ich zadaniem jest promocja takich tematów jak zielona energetyczność, że w niedalekiej przyszłości „wszystko mogło sensownie funkcjonować".

Z kolei, według wojewody podlaskiego, wszyscy mamy dziś świadomość nacisku położonego na czyste formy energii, na energię odnawialną i na to, że czeka nas rewolucja energetyczna. A EKOFORUM, które jest adresowane do różnych instytucji i samorządów pozwala popularyzować nowe rozwiązania i ich pozytywne efekty.

Czytaj również:

- Mamy też świadomość, że wiele w tym względzie będzie wynikało z różnych, czasem trudnych dla nas do zaakceptowania działań Unii Europejskiej, jak odchodzenie od paliw kopalnych czy odchodzenia od samochodów spalinowych. Jednak świadomość zmian jest coraz większa, z czasem nowe technologie będą coraz tańsze, a wodór, także w naszym regionie (gmina Sokoły chce być na tym polu pionierem), będzie się coraz bardziej upowszechniał – zauważa Bohdan Paszkowski.

Najpierw debaty, a potem piknik

EKOFORUM będzie trwało do soboty (17.06). Organizatora - Fundację Ośrodek Wspierania Ekologii od strony naukowej znacząco wspomaga Politechnika Białostocka, zaś partnerami wydarzenia są m.in. premier RP, kilka ministerstw i samorząd województwa podlaskiego.

- Podczas pikniku Św. Jana Nepomucena, który jest patronem gospodarki wodnej, spodziewamy się około tysiąca zwiedzających. Będzie też III Podlaski Zlot Samochodów Elektrycznych i Hybrydowych, na którym będzie można zobaczyć kilka ciekawych pojazdów, w tym wodorową Toyotę Mirai, która pojawi się w naszym regionie po raz pierwszy. Reszty zdradzić nie mogę, trzeba przyjść i oglądać – zachęca Krzysztof Stawnicki.

Tradycyjnie, podczas EKOFORUM zostali nagrodzeni Eurocertyfikatami pracodawcy, którzy najbardziej zaangażowali się w tworzenie miejsc pracy przyjaznych ochronie środowiska i działający na rzecz zmniejszania zanieczyszczeń trafiających do atmosfery. W tym roku otrzymali je:

  • Politechnika Białostocka
  • Polska Grupa Energetyczna PGE Dystrybucja SA
  • Agencja Rozwoju Regionalnego „Ares” w Suwałkach
  • Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości
  • Podlaski Fundusz Rozwoju
  • Schneider Electrics
  • Toyota Auto Park Białystok
  • Biuro Techniczno-Handlowe Technolight Tomasz Matkowski
  • Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego i Biometanowego
  • TVP 3 Białystok
  • Polskie Radio SA
  • Kurier Poranny

Supraśl. IX Międzynarodowy Kongres EKOFORUM

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: IX Międzynarodowy Kongres EKOFORUM, czyli supraskie debaty o bezpiecznej energii - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna