Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Które studia dadzą pracę?

Izabela Krzewska
Białystok: Podajemy listę zawodów bardziej i mniej potrzebnych

Informacje z pierwszej ręki

Informacje z pierwszej ręki

Zajrzyj na mmbialystok.pl. Piszą tam najbardziej osoby najbardziej aktywne w mieście. Są tam, gdzie często nie są w stanie być dziennikarze. MM Białystok to informacje z pierwszej ręki, od świadków zdarzeń, od organizatorów imprez.

Chcesz w przyszłości znaleźć pracę na Podlasiu od ręki? Wybierz odpowiednie studia. Ciągle jeszcze możesz to zrobić, bo rekrutacja wciąż trwa. Najlepiej, jeśli zdecydujesz się na któryś z kierunków medycznych (lekarze, dentyści, ratownicy medyczni, pielęgniarki, położne, farmaceuci, specjaliści dietetycy).

Niemal z miejsca pracę dostaną także inżynierowie elektrycy i elektronicy, inżynierowie budownictwa, informatycy - projektanci i analitycy systemów komputerowych.

Tak wynika z podsumowania liczby ofert zatrudnienia w powiatowych urzędach pracy w I połowie tego roku. Potwierdzają je informacje z GUS-u i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Oprócz tego poszukiwani na naszym rynku pracy są specjaliści ds. ekonomicznych i zarządzania, ds. marketingu i handlu, integracji europejskiej, specjaliści do spraw rynku nieruchomości, filolodzy obcojęzyczni i nauczyciele nauczania początkowego z wychowaniem przedszkolnym. Z zawodów o niższych kwalifikacjach potrzebni są pracownicy biurowi, robotnicy budowlani i pracownicy ochrony mienia i osób.

Nie tylko wybór uczelni decyduje o naszej szansie na rynku pracy. Wpływ na nią mają też lokalni przedsiębiorcy. Wczoraj dyskutowali oni ze środowiskiem naukowym na seminarium "Społeczna odpowiedzialność biznesu - nowa jakość zarządzania", w siedzibie Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Białymstoku.

Z badań przeprowadzonych na grupie 80 małych i średnich podlaskich przedsiębiorstw nasuwa się jedna konkluzja.

- Pracodawcy dostrzegają raczej potrzebę inwestowania w dotychczasowych pracowników niż oddziaływanie na środowisko lokalne - podsumowuje prof. Bogusław Plawgo z zespołu badawczego. - W tym również współpracę z uczelniami, organizację staży czy współpracę z organizacjami pozarządowymi.

A szkoda, bo studiujemy coraz chętniej. W ub. roku w naszym województwie przybyło 14 tys. absolwentów i przybywa ich z roku na rok. W 2008 roku najwięcej absolwentów szkół wyższych ukończyło studia ekonomiczne i administracyjne, tj. zarządzanie i marketing. Nieodmiennie dużym zainteresowaniem cieszyły się również studia pedagogiczne i informatyczne, filologia obcojęzyczna, a ostatnio pielęgniarstwo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna