Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pochodzenie nazwisk: Zdancewicz to ten, co czekał, a Znosko - ostatnie dziecko

Dorota Naumczyk, prof. Michał Kondratiuk
Prof. Michał Kondratiuk odpowiada na pytania czytelników
Prof. Michał Kondratiuk odpowiada na pytania czytelników pixabay.com
Kilkuset Czytelników „GW” zgłosiło się za naszym pośrednictwem do prof. Michała Kondratiuka z prośbą o rozszyfrowanie ich nazwisk i nazw miejscowości. Na razie więc wstrzymujemy przyjmowanie kolejnych zgłoszeń, by językoznawca mógł zająć się tymi, które otrzymał.

Nasza Czytelniczka Iwona Dziekońska prosi - za naszym pośrednictwem - prof. Michała Kondratiuka o wyjaśnienie pochodzenia nazwiska Radzjewski i nazw miejscowości Dziękonie i Wojszki.

RADZAJEWSKI

- Nazwiska Radziajewski i Radziejowski zostały utworzone od nazw miejscowości typu: Radziejowice, Radziejowo, Radziejów - tłumaczy językoznawca. - Zaświadczone są w źrodłach polskich już z 1497 roku. Nazwiska odmiejscowe informują o dawnym pochodzeniu osoby z danej osady, czy obecnym miejscu jej zamieszkania.

W naszym regionie nazwisko Radzajewski najczęściej występuje w Mońkach (38 mieszkańców ) i w Białymstoku (32). Można je także spotkać m.in. w miejscowości Wojszki (14 osób) - na podstawie www.nazwiska-polskie.pl

WOJSZKI

- Natomiast jeżeli chodzi o samą wieś Wojszki w gminie Mońki, to została ona założona przed 1571 r. - kontynuuje prof. Kondratiuk. - W roku 1571 były to dobra i wieś pana Siekluckiego, prawdopodobnie z rodu drobnej szlachty zamieszkałej we wsi Siekluki w gm Boćki. Z roku 1676 mamy zapis „we wsi Woyskach”, potem sioło Woyskie w parafii Trzciana (1744 r.), a dalej: Wojszki, dwór JP [Jaśnie Pana] Niewiarowskiego, parafia Trzcianne (1784 r.). Nazwa wsi w formie Wojszki jest notowana w latach 1878-1886 jako Wojszki i Wojszki-Bramuła we włości Przytulanka. Na przełomie XIX i XX w. Wojszki w gm. Przytulanka wraz z folwarkiemUścianek i Zucielec stanowiły 231 dziesięcin, własność Niecieckich (Słownik geograficzny... t. XIII, s. 763), tamże: Wojszki i Wojszki-Bramuła, dobra, 215 dziesięcin, własność Niewiarowskich.

Językoznawca dodaje, że nazwa rodowa w liczbie mnogiej, czyli Wojszki, pochodzi od polskiej nazwy osobowej Wojszek, Wojszka, a to powstało od imion dwuczłonowych typy Woj-sław albo od litewskich antroponimów Waiskus, Waiszkus, łączonych z litewskimi wyrazami vaiskus w znaczeniu „wyraźny, przezroczysty, jasny“ lub vaiszus jako „gościnny“.

DZIĘKONIE

- Wieś Dziękonie w gm. Mońki zaś powstała jako osada zapewne jeszcze w XVI wieku - dodaje profesor. - Mamy też zapis wątpliwy Dzelkoni z 1444 r. ze zbiorów „Kapicjana “ I. Kapicy Milewskiego. W innych poświadczeniach historycznych zapisy nazwy wsi są różne: Dziakonie (1541 r.), Diekonisczi, z Diekonia (1567 r.) a w nich Sobiech Jurkowicz Dziekonski i Martin Zdiekonski Bartoszewicz (popis wojsk litewskich); Dziekonie, parafia Goniądz, w nich Sebastian i Stanisław Dziekonski z 14 włók szlacheckich (1580 r.); Dzienkonie, wieś w parafii Trzciana (1744 r.); Diękonie, wieś szlachecka, par. Trzcianne (1784 r.); Ddzienkonie (1795 r.); Dzieńkonie, osada, gm. Przytulanka, pow. białostocki (Słownik geograficzny...XV, I, s.463, przełom XIX i XX w.); Dziękonie, wieś gromadzka, pow. moniecki.

Jak dodaje prof. Kondratiuk, nazwa wsi pochodzi od nazwy osobowej Dziekon, Dziekoń, a te od nazwy osobowej Dziekan określającej „dostojnika w hierarchii kościelnej“. Można to porównać z nazwą osobową Diakon pochodzącą od diakon w sensie „duchowny mający niższe święcenia“. Forma Dziękonie powstała zapewne przez skojarzenie ze staropolskim wyrazem dzięka jako „cześć, podziękowanie.

We wsi popularne jest nazwisko Dziekoński.

ZNOSKO

Gabriela Ponikarczyk pisze do nas: „Jestem czytelniczką Gazety Współczesnej i chciałabym się dowiedzieć, skąd się wzięły nazwy miejscowości Jagnity i Bajki-Zalesie oraz nazwiska Ponikarczy i Znosko.“ O rymologii nazw wsi Jagnity i Bajki-Zalesie prof. Kondratiuk pisał w wydaniach „Współczesnej“ z 20 maja i 10 lipca, zaś o nazwisku Ponikarczyk - 25 września. Dzisiaj zaś pochyla się nad etymologią nazwiska Znosko:

- Nazwisko to pochodzi od wyrazów pospolitych znanych w gwarach regionu białostockiego: znosak, znosok, zniosok, źniosak, znysok w znaczeniu „maleńkie jajko kurze“ - wyjaśnia. - W gwarach innych regionów Polski wyrazy znosek, zniosek określają „ostatnie dziecko w rodzinie“. Nazwisko Znosek zanotowano w źródłach polskich z 1672 roku. W Polsce występują też nazwiska w brzmieniu: Znośko, Znośki-ewicz; Snosek, Snoszek, Snosala od gwarowego snosek.

W naszym regionie nazwisko Znosko najczęściej występuje w Białymstoku (28 mieszkańców) i w Mońkach (18).

ZALEWSKI

Nasza Czytelniczka Marta z gm. Mońki zaś pisze: „Bardzo interesuję się swoim pochodzeniem ,więc skoro nadarza się taka okazja to z chęcią korzystam. Moja mama pochodzi z wsi Sikory i ma nietypowe nazwisko Wajsiel (...). No i wieś mojego taty Kołodzież, a nazwisko Zalewski - co można o tym powiedzieć?“

Etymologię nazwy wsi Kołodzież prof. Kondratiuk omawiał w „GW“ z dnia 10 lipca, a Sikory- 21 sierpnia. O nazwisko Wajsiel zaś pisaliśmy tydzień temu w Magazynie „GW“, więc dzisiaj czas na nazwisko Zalewski:

- Nazwisko to poświadczone jest w źródłach polskich w 1396 roku - twierdzi prof. Kondratiuk. - Nazwisko Zalewski pochodzi od nazw miejscowości czy zbiorników wodnych typu: Zalew, Zalewa, Zalewisko.

W naszym regionie nazwisko Zalewski należy do bardzo często spotykanych, głównie w Białymstoku (1053 mieszkańców), Ełku (256), Łomży (250), Grajewie (211), Zambrowie (179), Augustowie (143), Suwałkach (122), Mońkach (93).

ZDANCEWICZ

Marek Karpowicz z Sejn pisze do nas: „Jestem stałym czytelnikiem Współczesnej od ponad czterdziestu lat (oczywiście wcześniej wydawanej pod innymi tytułami). Z racji mojego „czytelniczego stażu“ pozwolę sobie na zadanie aż trzech pytań o pochodzenie: nazwiska Karpowicz, nazwiska Zdancewicz i wsi Boksze w powiecie sejneńskim“.

O wsi Boksze pisaliśmy 4 września, zaś o nazwisku Karpowiecz - 14 sierpnia. Przyszła więc pora na poznanie etymologii nazwiska Zdancewicz.

- Podstawą derywacyjną tego nazwiska jest zapewne forma Zdan, poświadczona w źródłach z 1136 r. pochodząca od wyrazu „zdać“ - rozpoczyna językoznawca. - Podstawą może też być forma Żdan pochodząca od żdać - gwarowe wschodniosłowiańskie, znane na Białostocczyźnie, żdać, żdati, ożydati oznacza „oczekiwać’. Nazwisko Zdancewicz utworzono od form Zdaniec / Żdaniec, Zdanek / Żdanko. Chodziło tu o dziecko oczekiwane lub kogoś oczekiwanego. Formy nazwisk z głoską [ z ] zamiast [ż ] na początku, mogły powstać pod wpływem gwar mazurzących. Sufiksy -ek / -ko tworzą imiona zdrobniałe, a przyrostki -ewicz tworzą formy patronimiczne o znaczeniu „syn, potomek“. Nazwiska Zdanowicz, Zdaniewicz, Zdancewicz są znane na Białorusi i Ukrainie oraz w Rosji.

W naszym regionie nazwisko Zdancewicz najczęściej występuje w Suwałkach (177), Sejnach (26) i Olecku (21).

ZASŁONA

Robert Zasłona dopytuje zaś o pochodzenie swojego nazwiska.

- Nazwisko to zanotowane jest w źrodłach polskich już w 1456 roku - twierdzi językoznawca. - Może ono pochodzić od wyrazów pospolitych: zasłona w sensie „to, co zasłania, oddziela, przegradza, co przeszkadza w widzeniu“ albo też „ochrona, zabezpieczenie, osłona, np. tarcza przed uderzeniem, ale też „zabezpieczenie trwałe lub przenośne, ochraniające szlaki komunikacyjne przed zawianiem śniegiem.

W naszym regionie nazwisko Zasłona pojawia się bardzo rzadko. Można je spotkać w Białymstoku i Giżycku.

MILEWO

Tomasz Milewski zaś pisze: „Chciałbym poznać pochodzenie swojego nazwiska - Milewski. Zamieszkuję na Podlasiu w miejscowości Milewo, powiat moniecki.“ Nazwisko Milewski prof. Kondratiuk omawiał 14 sierpnia, a dzisiaj kilka słów o wsi Milewo:

- Wieś szlachecka Milewo istniała już przed 1543 r. - mówi językoznawca. - Pobory do wojska Wielkiego Księstwa Litewskiego wymieniają szlachtę ze wsi Milewa, parafii trzciańskiej, z lat: 1565, 1567, 1580. W roku 1580 wieś Milewo miała 14 włók i 17 morgów szlacheckich, z których pobór opłacił Jan Milewski, syn niegdyś Stanisława. W 1635 r. naliczono podatek od 24 domów będących na 8 włókach ziemi w Milewie. Opłacił go Stanisław, syn niegdyś Floriana z cześnikami. Rękopisy archiwalne z lat 1744, 1784 wymieniają nazwę wsi Milewo jako szlachecką w parafii Trzciana lub Trzcianne. Słownik geograficzny Królestwa Polskiego... tom XV część II z 1902 r. lokalizuje osadę Milewo w gminie Przytulanka pow. białostockiego. Nazwa wsi Milewo jest popularna, występuje na Mazowszu, Podlasiu i w innych regionach Polski. Należy ona do kategorii nazw dzierżawczych z sufiksem -ewo, pochodzi od nazwy osobowej Mil, a ta od Miel (1445 r.), Miły (1414-1417 r.), w pochodnych także od imion złożonych typu: Miłobor, Miłobrat, Miłogost, Miłosław; Bogumił, Drogomił.

Prof. Michał Kondratiuk jest autorem ponad 200 publikacji poświęconych nazwom miejscowości i gwarom Białostocczyzny.

Jako wybitny językoznawca wymieniany jest w encyklopediach polskiej, białoruskiej, ukraińskiej i litewskiej.

Prof. Kondratiuk urodził się w Dubinach koło Hajnówki w 1934 r. W 1958 ukończył rusycystykę na Uniwersytecie Warszawskim, a trzy lata później filologię białoruską. W 1970 r. obronił pracę doktorską w Instytucie Słowianoznawstwa PAN w zakresie nauk humanistycznych, a w 1984 r. habilitował się w Instytucie Rusycystyki i Lingwistyki Stosowanej UW w zakresie językoznawstwa słowiańskiego i bałtyckiego. W 1992 r., po przejściu na pełny etat do Filii UW w Białymstoku, otrzymał stanowisko profesora nadzwyczajnego Uniwersytetu w Białymstoku. W 1997 r. został profesorem belwederskim w wyniku starań Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2003 został profesorem zwyczajnym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna