MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nad Rospudą mogły zginąć chronione roślinki. Jakie? Ustali to prokuratura

(hel)
Po kilku tygodniach milczenia Joanna Józefiak, radca ministra poinformowała, że wyjaśnieniem tych kwestii może zająć się prokurator. Nie pozostaje mu więc nic innego, jak włożyć gumowce i ruszyć w bagno tropem żłobików.
Po kilku tygodniach milczenia Joanna Józefiak, radca ministra poinformowała, że wyjaśnieniem tych kwestii może zająć się prokurator. Nie pozostaje mu więc nic innego, jak włożyć gumowce i ruszyć w bagno tropem żłobików. Archiwum
Nad Rospudą mogły zginąć chronione roślinki. Jakie? Tego jeszcze minister środowiska nie wie, ale ma nadzieję, że ustali to prokurator.

Mówiąc inaczej - sprawdzi, czy w dolinie rzeki wciąż bawią samiec głuszca, dwie pary kropitka albo świergotek polny. Przyjrzy się też, czy rosną tam żłobiki, rosiczki, kukułki albo wełnianeczki.

- Na tej samej zasadzie, na jakiej minister rzuca oskarżenia, można obwiniać drzewa za to, że nie produkują tyle tlenu, ile powinny - ironizuje Robert Cyglicki, dyrektor Greenpeace Polska.

W minionym tygodniu minister środowiska Jan Szyszko zawiadomił warszawską prokuraturę, że w rejonie Doliny Rospudy mogło dojść do przestępstwa. Otóż, dziewięć lat temu miała ona być „nietknięta ręką człowieka” i z tego powodu zmieniono przebieg augustowskiej obwodnicy. Tymczasem obecne obserwacje tych obszarów, jak tłumaczy ministerstwo środowiska, wskazują, że dolina zarasta i ginie tam wiele gatunków ważnych dla Wspólnoty Europejskiej.

- Gdzie są ekolodzy? - pyta minister.

Próbowaliśmy w jego resorcie ustalić, kto i od kiedy obserwuje Rospudę, a także jakie są efekty tej detektywistycznej pracy. Czyli: co, ile i gdzie zginęło. Na próżno.

Po kilku tygodniach milczenia Joanna Józefiak, radca ministra poinformowała, że wyjaśnieniem tych kwestii może zająć się prokurator. Nie pozostaje mu więc nic innego, jak włożyć gumowce i ruszyć w bagno tropem żłobików. Na pomoc zatroskanego losem Rospudy ministra raczej niech nie liczy, bo - zdaniem Cyglickiego - Szyszce mylą się siedliska i gatunki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna