Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesna sucha tężnia solna w Supraślu. Uroczyste otwarcie w Ogrodzie Saskim (zdjęcia, wideo)

Urszula Kropiewnicka
Urszula Kropiewnicka
W trakcie spotkania (18.02.2022) w Ogrodzie Saskim w Supraślu odbyła się prezentacja tężni solnej. Z urządzenia będą mogli bezpłatnie korzystać zarówno mieszkańcy Supraśla, kuracjusze przebywający na terenie Uzdrowiska Supraśl, jak też goście przyjeżdżający do Supraśla.

Co to jest tężnia solna?

Tężnie solne to drewniane budowle, które pozytywnie wpływają na ogólną poprawę samopoczucia i zdrowie. Jak powiedział podczas spotkania burmistrz Supraśla, Radosław Dobrowolski jest to pierwsze tego typu urządzenie w województwie podlaskim. I dodał.

- Jest to urządzenie medyczne, które ma służyć poprawie kondycji zdrowotnej mieszkańców, gości uzdrowiska. Stworzyliśmy ten obiekt w ramach rewitalizacji zabytkowego Ogrodu Saskiego, który powstał w XVIII w., a tworzyli go o. Bazylianie.

Do wnętrza tężni została wprowadzona aparatura, która służy do inhalowania.

- Przebywając w tym obiekcie, inhalując się, poprawiamy swoją wydolność fizyczną, zdrowotną. To miejsce jest dedykowane tym osobom, które mają problemy z drogami oddechowymi górnymi i dolnymi, również dla astmatyków (…). To miejsce będzie służyło rehabilitacji osobom, które przeszły ciężko Covid-19 – mówił burmistrz Supraśla, Radosław Dobrowolski.

Z urządzenia będą mogli bezpłatnie korzystać zarówno mieszkańcy Supraśla, kuracjusze przebywający na terenie Uzdrowiska Supraśl, jak też goście przyjeżdżający do Supraśla.

- Kuracja jest z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego, więc nie należy oczekiwać, że będzie to poprawa natychmiastowa, aczkolwiek osoby, które mają problem z zatokami poczują ją już po pierwszej sesji inhalacyjnej – mówił Dariusz Kamiński.

Podkreślił, że warto przez 10-20 kolejnych dni powtarzać inhalacje, wówczas efekty będą trwalsze. Należy oddychać głęboko podczas chodzenia.

Czym jest haloterapia?

Haloterapia w Polsce ma niezwykle długą i ciekawą tradycję. Wiele jej form jest znane i stosowane od tysiącleci. Pierwsze zapiski o uzdrowiskach w Polsce znajdujemy w XII w. Dotyczą one kąpieli w wodach mineralnych. Natomiast pierwsze ośrodki haloterapii w Polsce w formie  inhalacji są dziełami przypadku. W XIX wieku jedynym ośrodkiem, gdzie zastosowano inhalacje suchym aerozolem solnym, była kopalnia soli Wieliczka. Suchy aerozol solny był produktem ubocznym prac górniczych związanych z wydobyciem soli kamiennej.

Od 1 marca codziennie 13.00-17.00 będzie można bezpłatnie skorzystać z inhalacji w tężni solnej.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Nowoczesna sucha tężnia solna w Supraślu. Uroczyste otwarcie w Ogrodzie Saskim (zdjęcia, wideo) - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna