MKTG SR - pasek na kartach artykułów

NSA: Radni nie mogą głosować na siebie

(jan)
Radni nie mogą głosować na siebie
Radni nie mogą głosować na siebie sxc.hu
Wojenka o funkcje w bielskich samorządach może mieć kolejną odsłonę. Wszystko przez to, że niektórzy radni oddawali na siebie głosy przy podziale stanowisk.

Ustawa o samorządzie gminnym mówi: "Radny nie może brać udziału w głosowaniu, jeżeli dotyczy ono jego interesu prawnego".

- NSA w styczniu uznał, że interesem prawnym radnego jest m.in. jego wybór na stanowisko przewodniczącego. To oznacza, że radny nie może brać udziału w głosowaniu, które dotyczy wyboru jego osoby na takie stanowisko - mówili prawnicy podczas sesji rady powiatu bielskiego.

W efekcie przewodniczący bielskiej rady powiatu Adam Łęczycki został wybrany przy jednym głosie wstrzymującym. Jednak dzień później starosta Sławomir Snarski został wybrany jednogłośnie, a to oznacza, że sam na siebie też oddał głos. Jeszcze ciekawiej było w radzie miasta, gdzie szefowie kilku komisji zostali wybrani większością jednego głosu, a sami jawnie głosowali na siebie.

- Dlatego złożyłem już zażalenie na wyniki tych głosowań - przyznaje radny PiS Mirosław Kruszewski.
Zażalenie do służb wojewody jeszcze nie wpłynęło. - Ale jeśli się pojawi, to je rozpatrzymy - informuje rzecznik wojewody Jolanta Gadek.

Szans powodzenia radnemu jednak nie wróży. - Zgodnie z interpretacją stosowaną dotychczas przez naszych prawników, radny ma prawo wziąć udział w głosowaniu dotyczącym jego osoby. Jednak na nasze decyzje także przysługuje odwołanie do sądu administracyjnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna