Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Orient to nie tylko pełen bogactwa styl inspirowany Indiami i Bollywood

Olga Pietraszewska [email protected]
Mieszkanie urządzone zgodnie z zasadami japońskiego mininalizmu charakteryzuje wyciszenie, prostota, harmonia i perfekcja.

Styl orientalny to połączenie prostoty z wykwintnością - mówi Izabella Korol, architekt wnętrz z Art-Studio w Białymstoku. - To propozycja dla osób lubiących panujący w ich domu ład i porządek, które jednocześnie cenią wolną przestrzeń, kochają piękno i dalekie podróże.

Ład i porządek

Dla minimalizmu japońskiego typowe są proste, wręcz ascetyczne formy, pozbawione jakichkolwiek ozdób, proste kąty i geometryczne formy. Podstawowa zasada obowiązująca przy tym stylu brzmi: im mniej, tym lepiej.
Minimalistyczne wnętrza z nutką orientu cechuje również przestrzenność.
- W takich wnętrzach najlepiej sprawdzają się niskie meble o prostej formie, ale również - dla przeciwwagi - efektowne fotele i kanapy, które w minimalistycznym otoczeniu mogą stać się głównym elementem dekoracyjnym - podpowiada Izabella Korol. - Z tak urządzonego pomieszczenia muszą zniknąć też przedmioty codziennego użytku, które mogą przytłumić wnętrze i wprowadzić w nim chaos.
We wnętrzu orientalnym inspirowanym kulturą japońską bardzo ważny jest dobór odpowiednich kolorów. Najbardziej pasują tu barwy jednolite i jasne.
- Kolorystyka wnętrz w stylu japońskim nie jest przypadkowa i ściśle wiąże się z symboliką poszczególnych barw - wyjaśnia pani architekt. - Kolory we wnętrzach w stylu japońskim to kolory natury - z jednej strony czarny i ognista czerwień, która symbolizuje życie, energię, aktywność, a z drugiej to kolory neutralne, takie jak odcienie jasnej zieleni, oliwki, odcienie białego, które dają poczucie równowagi i spokoju, harmonii i optymizmu.
Barwami pojawiającymi się we wnętrzach niemal tak samo często, jak czerwień jest też purpura oraz bakłażan i fiolet.
- To kolory, które tak jak i czerwień mają silne właściwości pobudzające, sprzyjają rodzeniu się siły i energii psychicznej - wyjaśnia Izabella Korol. - Ważne jest jednak to, aby przed przystąpieniem do urządzania wnętrz w stylu orientalnym podjąć decyzję, która barwa ma być w nich dominująca.
Wnętrz inspirowanych japońskim orientem - co warto podkreślić - nie obstawiamy bibelotami.

Ważny jest każdy detal

- Nie oznacza to jednak całkowitej rezygnacji z elementów dekoracyjnych - wyjaśnia właścicielka Art-Studio. - Na ścianie warto powiesić delikatną japońską grafikę, na podłodze zamiast puchatego dywanu położyć matę, a okna przesłonić prostymi roletami lub ekranami.
Przestrzeń dużego pomieszczenia warto natomiast podzielić za pomocą drzwi przesuwnych lub parawanów - we wnętrzach w stylu japońskim istotne są bowiem piony i poziomy, które dzielą harmonijnie przestrzeń.
Urządząjąc wnętrze zgodnie z japońskim minimalizmem nie możemy pominąć też kwestii oświetlenia.
- Nie ma tu miejsca na ozdobne żyrandole, czy wielkie lampy wiszące nad stołem - mówi pani Izabella. - Wszechobecne są natomiast świece i lampiony wykonane z tradycyjnego papieru ryżowego, oraz oszczędne źródła światła ukryte w podwieszanym suficie lub wnękach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna