Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Osowiec, Goniądz i rozlewiska Biebrzy to magiczne miejsca na Podlasiu. Tak wyglądają skarby Biebrzańskiego Parku Narodowego wczesną wiosną

Tomasz Dworzańczyk
Tomasz Dworzańczyk
Widok z lotu ptaka nad Biebrzą i jej rozlewiskiem
Widok z lotu ptaka nad Biebrzą i jej rozlewiskiem Wojciech Wojtkielewicz
Biebrzański Park Narodowy to prawdziwy gigant wśród polskich parków narodowych. To największy, najdłuższy i najbardziej dziki obszar tego typu w kraju, założony stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1993 roku. Jest piękny o każdej porze roku, ale wczesną wiosną dodatkowo zyskuje blask, dzięki wyjątkowym rozlewiskom rzeki Biebrza.

Rozlewisko Biebrzy 2024

Rzeka Biebrza jest sercem BPN, rozlewa się na ogromne obszary rezerwatu. W rezultacie rozlewiska Biebrzy, mokradła i bagna stają się niezwykle trudnymi i często nie do przejścia terenami. Nasz fotoreporter udał się w to magiczne miejsce pod koniec lutego 2024 roku, a efekt jego pracy możecie zobaczyć w galerii.

Wiosna, to bez wątpienia najurokliwsza pora roku nad Biebrzą - wtedy następuje prawdziwa eksplozja życia i barw. To czas, kiedy rzeka rozlewa się najintensywniej, ptactwo i zwierzęta budzą się do życia, a cały park tętni energią.

Bagienne warunki stanowią naturalne środowisko dla około:

  • 270 gatunków ptaków wodno-błotnistych,
  • 50 gatunków ssaków.

Niebezpiecznie podnosi się poziom rzek w Podlaskiem, ale samorządowcy są spokojni

Bunkry i forty w Osowcu

Z Biebrzańskim Parkiem Narodowym wiążą się także miejscowości - Goniądz, Dolistowo i Osowiec. Na terenie tego ostatniego możemy podziwiać niezdobyte wojenne bunkry. Carska twierdza, złożona z czterech fortów, stanowi niezwykłe miejsce do zwiedzania. Jeden z fortów jest udostępniony dla turystów, z funkcją muzeum.

Historia tej imponującej budowli sięga roku 1882. W trakcie I wojny światowej, Niemcy podejmowali próby zdobycia twierdzy, jednak bezskutecznie. Rosjanie sami się wycofali z tego obszaru i zdecydowali się zniszczyć twierdzę. Dziś, pozostałości po tej monumentalnej budowli są widoczne z drogi, a popękane bunkry stanowią świadectwo burzliwej przeszłości.

Przejdź dalej, aby poznać 20 niezwykłych, magicznych miejsc w Podlaskiem i poznać ich krótką historię oraz charakterystykę.

Magiczne miejsca w województwie podlaskim. Co warto zwiedzić...

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna