MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Otwarcie Centrum Integracji Społecznej w Łomży

Paweł Chojnowski [email protected]
sxc.hu
Długotrwale bezrobotni, niepełnosprawni, bezdomni, a także osoby po odsiadce lub po odwyku - to oni mogli zgłaszać się do projektu "Nowe otwarcie - Centrum Integracji Społecznej w Łomży".

Już w poniedziałek zacznie działać ośrodek przy ul. Sikorskiego 166.

Powrót do społeczeństwa

Budynku po dawnych warsztatach szkoły drzewnej użyczył prezydent Łomży. To tu będą odbywać się zajęcia i szkolenia. Chętnych do wzięcia w nich udziału było więcej niż miejsc. W pierwszej turze (będą dwie, po ok. 11 miesięcy) udział weźmie 15 osób, ale 21 pozostaje na liście rezerwowej.

- Jak widać, potrzeby są dużo większe - mówi Adam Sowa, wicestarosta łomżyński. - Sytuacja gospodarcza jest zła, a będzie jeszcze gorsza. Wzrost bezrobocia pociąga za sobą wzrost liczby osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Dlatego ważne jest, by takie centra powstawały, by pomóc wykluczonym w powrocie do społeczeństwa.

Uczestnicy zajęć w CIS otrzymują świadczenie w wysokości zasiłku dla bezrobotnych, a jeżeli czynią duże postępy, możliwe jest uzyskanie premii motywacyjnej. Czego będą się uczyć? Niektórzy pielęgnacji zieleni, inni prac remontowych, część zajmie się krawiectwem lub rękodziełem.

- Jeszcze w trakcie trwania zajęć będą odbywać praktyki w różnych zakładach pracy - tłumaczy Andrzej Surowiński, kierownik administracyjny projektu. - Odbywać się też będą warsztaty psychologiczne, spotkania z doradcą zawodowym, trenerem pracy. Uczestnicy dowiedzą się, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, ale nauczą się też zarządzać własnym budżetem, prowadzić gospodarstwo domowe.

Pierwsze prace remontowe i przy utrzymaniu zieleni podopieczni CIS będą mogli wykonać w siedzibie przy ul. Sikorskiego.

30 tys. zł na głowę

Koszt projektu (środki pochodzą z funduszy unijnych) to ok. 900 tys. zł. Dzięki tym pieniądzom 30 uczestników w ciągu dwóch lat ma "wyjść na prostą".

- To eksperyment z zakresu ekonomii społecznej, który się sprawdza - zapewnia Michał Gaweł, prezes Fundacji Edukacji i Twórczości, która tworzy we współpracy ze starostwem CIS w Łomży. - Nie otrzymuje się tu pomocy za darmo, trzeba na nią zapracować. To mobilizuje.

Potwierdza to Marcin Kruhlej, autor projektu CIS w Łomży, a jednocześnie koordynator istniejącego od dwóch lat takiego centrum w Czarnej Białostockiej (prowadzonego przez Caritas).

- Wielu bezdomnych znalazło pracę, "wyprowadziło" się z noclegowni. Jedna pani twierdziła, że był to najlepiej spędzony czas w jej życiu - opowiada Kruhlej.

Władze Fundacji liczą na to, że w przyszłości, już po zakończeniu projektu, funkcjonowanie centrum przejmie starostwo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna