MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Planujesz rozwód? Dowiedz się jak to zrobić, krok po kroku

Krzysztof Jurkowski
Rozwód jest jedną z największych traum w życiu dorosłego człowieka, tuż za śmiercią krewnego czy ciężką chorobą.
Rozwód jest jedną z największych traum w życiu dorosłego człowieka, tuż za śmiercią krewnego czy ciężką chorobą. Pixabay.com
Jak pokazują statystyki, wciąż chętnie zawieramy związki małżeńskie. Niestety, coraz więcej z nich kończy się rozwodem. Dziś podpowiadamy, jak od strony prawnej przejść przez ten trudny czas.

Rozwód jest jedną z największych traum w życiu dorosłego człowieka. Plasuje się tuż za śmiercią krewnego czy ciężką chorobą, dlatego decyzja o jego podjęciu musi być dobrze przemyślana. Jeśli jesteśmy tego pewni, warto wiedzieć, co i jak załatwić. Bo rozwód to nie tylko przeżycie emocjonalne, ale także prawna batalia.

Uzyskanie rozwodu jest możliwe, jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia. To znaczy, jeżeli wszystkie więzy między nimi zostały zerwane, tzn. duchowe, fizyczne i gospodarcze.

Pozew o rozwód składa się w wydziale cywilnym sądu okręgowego, odpowiedniego dla ostatniego wspólnego miejsca zamieszkania małżonków. Powinno zawierać następujące elementy:
■ miejscowość i datę
■ oznaczenie sądu, do którego jest składany
■ oznaczenie rodzaju pisma (pozew o rozwód)
■ oznaczenie stron (imię nazwisko i adres), tj. powoda - małżonka, który żąda rozwodu; pozwanego - małżonka, z którym powód chce się rozwieść
■ dane pełnomocnika, jeżeli jest ustanowiony w sprawie
■ oznaczenie żądania pozwu tj. żądanie orzeczenia rozwodu- z czyjej winy(z winy jednego z małżonków, z winy obojga małżonków, bez orzekania o winie - to najszybsze i najbardziej bezbolesne rozwiązanie)
■ imiona i nazwiska oraz adresy świadków, a także okoliczności, jakich mają dotyczyć ich zeznania - np. na okoliczność zdrady małżonka
■ żądanie zasądzenia od drugiej strony kosztów postępowania
■ uzasadnienie pozwu, w którym należy szczegółowo podać okoliczności świadczące o nastąpieniu zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego i w miarę możliwości je udokumentować.

Dowodami w sprawie są np. zeznania świadków, zdjęcia, nagrania audio i wideo, smsy, listy, a w przypadku winy małżonka również np. notatki z interwencji policji, wyrok o znęcanie się nad rodziną, obdukcje i zaświadczenia lekarskie, zaświadczenia o pobytach na izbie wytrzeźwień, listy, rachunki i wszelkie inne dokumenty, z których ma wynikać wina współmałżonka. Gdy wnosimy o alimenty należy wykazać uzasadnione potrzeby dzieci, małżonka (wydatki bieżące, koszty nauki, leczenia itp.) i możliwości majątkowe i zarobkowe zobowiązanego do alimentów. Gdy wnosimy o podział majątku - trzeba wykazać majątek, który ma być przedmiotem podziału.

Do pozwu należy dołączyć w oryginale odpis aktu małżeństwa i odpisy aktów urodzenia wspólnych dzieci, jeżeli te są małoletnie, dowody, które zostały wskazane w pozwie oraz dowód dokonania opłaty od pozwu. Pozew musi zostać podpisany przez małżonka, który go składa. Pismo warto sporządzić w trzech egzemplarzach. Dwa z nich składa się do sądu, trzeci należy zachować dla siebie. Pozew można złożyć w biurze podawczym sądu albo wysłać listem poleconym.

Opłata za pozew o rozwód wynosi 600 zł. Jest stała i nie zależy od tego, czy rozwód ma być z orzeczeniem o winie czy bez. Jeżeli powód nie jest w stanie uiścić opłaty, może złożyć wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych. Oświadczenie sporządza się według ustalonego wzoru, który można pobrać w sądzie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna