Plebiscyt Gazety Współczesnej: Kamil Kryński - Sportowiec Roku 2012 (zdjęcia)

(mark)
Kamil Kryński - Najpopularniejszy Sportowiec Roku.
Kamil Kryński - Najpopularniejszy Sportowiec Roku. Wojciech Wojtkielewicz
Lekkoatleta białostockiego Podlasia Białystok, olimpijczyk z Londynu Kamil Kryński został zwycięzcą 58. Plebiscytu "Gazety Współczesnej" na 10 Najpopularniejszych Sportowców Woj. Podlaskiego w 2012 roku.
Plebiscyt Gazety Współczesnej

Wieczorem w piątek, w gościnnych salach Hotelu Branicki odbyła się Gala Sportu, podczas której nagrodzono najpopularniejszych sportowców i nauczycieli wychowania fizycznego w 2012 roku w Plebiscytach "'Gazety Współczesnej".

Sportowcem roku głosami Czytelników "Współczesnej" został wybrany Kamil Kryński - lekkoatleta Podlasia Białystok. Kapituła złożona z dziennikarzy przyznała tytuł Trenera Roku Edwardowi Decowi, szkoleniowcowi Joanny Mendak, złotej medalistki w pływaniu na Igrzyskach Paraolimpijskich w Londynie. Mendak otrzymała tytuł Honorowego Sportowca 2012 roku.

Po raz czwarty nagrodzeni zostali także najpopularniejsi nauczyciele wychowania fizycznego. Numerem 1 także głosami Czytelników "Współczesnej" została Iwona Niemyjska z Zespołu Szkół im. Armii Krajowej w Brańsku.

58. Plebiscyt Gazety Współczesnej na 10 Najpopularniejszych Sportowców Woj. Podlaskiego w 2012 roku

1. KAMIL KRYŃSKI (Podlasie Białystok) lekkoatletyka
Reprezentant Polski. Uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Londynie. W olimpijskim biegu na 200 metrów awansował do półfinału, w którym zajął 6. miejsce. Wystartował także w polskiej sztafecie, która pobiła rekord Polski (38,31), ale nie zdołała zakwalifikować się do finału. Halowy mistrz kraju w biegu na 200 metrów i brązowy w biegu na 60 metrów. Złoty medalista mistrzostw Polski na otwartym stadionie w biegach na 200 metrów oraz w sztafecie 4x100 metrów, srebrny w biegu na 100 metrów.

2. ŻANETA IWASZUK (Kaliber Białystok) strzelectwo
Reprezentantka Polski. Srebrna medalistka mistrzostw Polski i mistrzyni Polski juniorek w konkurencji karabinu sportowego 3x20 (trzy postawy). Zwyciężczyni superfinału prestiżowych zawodów w Białymstoku Polmozbyt Polish Open Kaliber.

3. PAWEŁ WIERZBICKI (Boxing Sokółka) boks
Srebrny medalista Młodzieżowych Mistrzostw Świata w boksie w kategorii 91 kilogramów. Podczas zawodów w Erywaniu był jedynym Polakiem, który stanął na podium.

4. MICHAŁ ŁOGOSZ, ADAM CWALINA (SKB Litpol Malow Suwałki) badminton
Reprezentanci Polski. Uczestnicy Igrzysk Olimpijskich w Londynie. W turnieju olimpijskim w drugim meczu Łogosz doznał kontuzji i nasza para musiała wycofać się z turnieju. Łogosz (grając z Robertem Mateusiakiem) został mistrzem kraju w grze podwójnej.

5. DAMIAN CZYKIER (Podlasie Białystok) lekka atletyka
Wszechstronny, utalentowany zawodnik. Mistrz Polski seniorów w sztafecie 4x100 metrów i brązowy medalista w sztafecie 4x400 metrów. Młodzieżowy mistrz Polski w biegu na 110 metrów przez płotki i w sztafecie 4x100 metrów, brązowy medalista w biegu na 200 metrów. Na 110 metrów przez płotki pobił rekord województwa podlaskiego czasem 13,82 sekundy.

6. Tomasz FRANKOWSKI (Jagiellonia Białystok) piłka nożna
Kapitan drużyny T-Mobile Ekstraklasy. Jeden z najważniejszych zawodników zespołu. Podczas mistrzostw Europy był trenerem polskich napastników. W klasyfikacji najskuteczniejszych piłkarzy polskiej ekstraklasy wszech czasów zajmuje czwarte miejsce.

7. EMILIA ROMANOWICZ (Puszcza Supraśl) narciarstwo klasyczne
Reprezentantka Polski. W Jakuszycach zadebiutowała w Pucharze Świata. Brązowa medalistka Mistrzostw Polski seniorek w biegu na 26 kilometrów stylem klasycznym. Mistrzyni kraju młodzieżowców w biegu sprinterskim, srebrna medalistka na 5 kilometrów techniką klasyczną oraz srebrna w biegu na 5 kilometrów na dochodzenie techniką dowolną.

8. MAREK TWARDOWSKI (Cresovia Białystok) kajakarstwo
Reprezentant Polski. Wicemistrz Europy w K1 na 500 metrów. Mistrz Polski w K1 na 500 metrów i brązowy medalista w sprincie na 200 metrów.

9. KAMIL SKRZYPKOWSKI (Ślepsk Suwałki) siatkówka
Przyjmujący i jedna z kluczowych postaci pierwszoligowego zespołu. Przez cały rok prezentował równą, wysoką formę.

10. RAFAŁ BIERĆ (Lowlanders Białystok) futbol amerykański
Jeden z liderów zespołu wicemistrza polskiej pierwszej ligi futbolu amerykańskiego, a także prezes klubu. W ekipie występuje w formacji defensywnej.

Trener Roku 2012

Edward Dec, trener MUKS Olimpijczyk Suwałki
Wychowawca i twórca sukcesów Joanny Mendak, którą doprowadził do trzeciego z rzędu złotego medalu paraolimpijskiego w wyścigu na 100 metrów stylem dowolnym. W Londynie jego zawodniczka zdobyła ponadto czwarte miejsce na 200 metrów stylem zmiennym. Daniel Rzadkowski, kolejny podopieczny suwalskiego szkoleniowca, zdobył brązowy medal mistrzostw Europy juniorów w sztafecie 4 x 100 metrów dowolnym, triumfował w zimowych mistrzostwach Polski juniorów na 50 metrów dowolnym i na tym samym dystansie zajął czwarte miejsce w mistrzostwach kraju seniorów. Inna zawodniczka Edwarda Deca, Alicja Szczytko zwyciężyła w zimowych mistrzostwach Polski juniorów na 200 metrów dowolnym.

Honorowy Sportowiec Roku 2012

Joanna Mendak (MUKS Olimpijczyk Suwałki, Start Białystok) pływanie
Jedna z najwybitniejszych na świecie niepełnosprawnych sportsmenek, wielokrotna mistrzyni i rekordzistka globu osób niedowidzących. Na igrzyskach Paraolimpijskich w Londynie zwyciężyła w wyścigu na 100 metrów stylem motylkowym, obroniła tym samym złote medale zdobyte w tej samej konkurencji w Atenach i Pekinie. Na olimpijskiej pływalni w Londynie była tuż za podium na 200 metrów stylem zmiennym, a na 50 metrów dowolnym zajęła piąte miejsce.

Najpopularniejszy Nauczyciel WF Województwa Podlaskiego 2012 Roku

1. Iwona Niemyjska - Zespół Szkół im. Armii Krajowej w Brańsku
Nauczycielka z prawie 20-letnim doświadczeniem. Uczniowie mogą liczyć na nią w każdej sytuacji. Motywuje ją pozytywna energia dzieci, a przede wszystkim radość na twarzach maluchów z klasy pierwszej. Marzy o zdobyciu mistrzostwa w piłce nożnej, a także o podróży do egzotycznego kraju.

2. Piotr Podleśny - Katolicka Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łapach
U uczniów najbardziej ceni upór i zaangażowanie. Ich sympatię zdobywa indywidualnym, przyjaznym podejściem i atrakcyjnymi zajęciami. W pracy najważniejsza jest dla niego satysfakcja z podnoszenia umiejętności uczniów oraz sukcesów na zawodach sportowych. Największy sukces zawodowy i osobisty wciąż ma przed sobą.

3. Wojciech Słowikowski - Zespół Szkół w Słobódce
Dzieci uwielbiają jego lekcje. Zadowolenie i uśmiech dzieci to największe wartości w jego pracy. Rozumie swoich uczniów, pomaga w najróżniejszych sprawach. Ceni ich szczerość i zaangażowanie w to co robią. Marzy o tym by zwiedzić możliwie najwięcej stadionów piłkarskich i obejrzeć ciekawe mecze drużyn w całej Europie.