MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podlaskie. Coraz więcej zachorowań na grypę

luk
Świńska grypa zbiera żniwo za naszą wschodnią granicą. Potwierdzone przypadki zachorowań są też w Polsce, m.in. w Krakowie, Rzeszowie i Olsztynie.
Świńska grypa zbiera żniwo za naszą wschodnią granicą. Potwierdzone przypadki zachorowań są też w Polsce, m.in. w Krakowie, Rzeszowie i Olsztynie. Archiwum / Polska Press
11 292 przypadków podejrzenia zachorowania na grypę lub chorobę grypopodobną odnotował w styczniu podlaski sanepid. To dwa razy więcej przypadków niż w styczniu 2015 czy 2014.

Największa zapadalność jest wśród mieszkańców powiatu wysokomazowieckiego, gdzie choruje 60 osób na 100 tys., łomżyńskiego (47/100 tys.) i białostockiego (43/100 tys.). Połowę chorujących (5412) stanowiły dzieci do lat 14.

- Te zachorowania pokazują, że mamy typowy sezon grypowy - mówi Lucyna Jadaluk, kierownik oddziału epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku. - Zawsze w okresie od stycznia do marca mamy najwięcej przypadków. Na szczęście na razie to zachorowania łagodne.

Zobacz też: Świńska grypa. Pierwszy od dwóch lat przypadek w woj. podlaskim

Dotychczas w laboratorium WSSE na 11 zbadanych próbek potwierdzono tylko jeden przypadek wirusa grypy A/H1N1, czyli tzw. świńskiej grypy. Nowych podejrzeń nie ma.

Zobacz też UDSK: Wstrzymane planowe przyjęcia, zakaz odwiedzin

- Ale ta sytuacja może się oczywiście w każdej chwili zmienić - mówi Jadaluk.

Czytaj więcej: Świńska grypa w szpitalu w Krakowie. Coraz więcej zachorowań w Polsce (wideo)

Tym bardziej, że tzw. świńska grypa zbiera żniwo za naszą wschodnią granicą. Potwierdzone przypadki zachorowań są też w Polsce, m.in. w Krakowie, Rzeszowie i Olsztynie.

- Trzeba pamiętać, że choroby nie można bagatelizować, jeśli pojawią się pierwsze objawy grypy (wysoka gorączka, bóle mięśni, bóle stawów, silne bóle głowy i osłabienie - przyp. red.), należy zostać w domu, a najlepiej udać się do lekarza - dodaje Lucyna Jadaluk. - Grypa może skończyć się poważnymi powikłaniami, ze strony układu oddechowego czy układu krążenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna