Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb Sapiehów w Boćkach. Potomkowie znamienitego rodu magnackiego z całego świata przybyli na Podlasie

OPRAC.: PL
Boćki, 9.08.2023
Boćki, 9.08.2023 Teresa Modzelewska
9.08 w boćkowskim kościele miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. W kaplicy św. Tadeusza Judy, zwanej także Kaplicą Sapiehów, złożono prochy członków tego znamienitego rodu Sapiehów. Na tę uroczystość zjechała się rodzina z całego świata. Przygotowania i starania aby prochy spoczęły w kościele św. Józefa Oblubieńca i św. Antoniego z Padwy trwały kilkanaście lat.

Związki Sapiehów z Boćkami

Od początku XVI wieku miejscowość Boćki była na stałe związana z magnacką rodziną Sapiehów z linii różańskiej. W XVIII wieku Józef Franciszek Sapieha wraz z żoną Krystyną z Branickich, rodzoną siostrą Jana Klemensa Branickiego, pana na Białymstoku, ufundował boćkowski kościół. Wznoszenie budowli trwało kilka lat, a zakończyło się w 1739 roku. Już wówczas jedną z kaplic zaplanowano jako mauzoleum, miejsce wiecznego spoczynku fundatorów kościoła. W czasach współczesnych spoczęły tam prochy m.in. Eustachego Seweryna Sapiehy i Elżbiety Sapieżanki.

Zobacz jak odbywały się uroczystości pogrzebowe i jak wyglądają pamiątkowe tablice:

Msza pogrzebowa Sapiehów

Mszę św. pogrzebową odprawił bp Piotr Sawczuk. W kazaniu mówił o tych osobach zmarłych, ale podkreślał także nadzieję na zmartwychwstanie i życie wieczne, czego symbolem jest świeca paschalna stojąca przy urnach.

Diecezja Drohiczyńska. Pogrzeb ks. prałata Mariana Zbiecia. Duchowny był honorowym kapelanem Jego Świętobliwości

Po modlitwach końcowych za wielu zmarłych Teresa Jadwiga Józefina Sapieha i jej siostra Maria Gabriela Beckman (córki Eustachego Kajetana), przeniosły tacę z urnami do kaplicy, gdzie dokonano ostatecznego pochówku następujących osób:

  • Eustachy Kajetan Sapieha, syn Jana Pawła i Seweryny Uruskiej. Minister Spraw Zagranicznych RP w latach 1919-1920, poseł na Sejm 1928-1929. Zmarł 20.11.1963 r. w Nairobi
  • Teresa Izabella Sapieżyna z Lubomirskich, żona Eustachego Kajetana. Zmarła 13.07.1964 r. w Nairobi.
  • Antonina Maria Sapieżyna, żona Eustachego Seweryna, córka Stefana Siemieńskiego i Jadwigi z Horodyńskich. Zmarła 16.08.1996 r. w Nairobi.
  • Lew Stefan Sapieha, syn Eustachego Seweryna i Antoniny z Siemieńskich. Zmarł 16.12.1970 r. w Nairobi, po długiej chorobie, w wieku 10 lat.
  • Jerzy Andrzej Sapieha, syn Jana Andrzeja i Marii Krystyny z domu Zdziechowskiej. Zmarł w Warszawie 21.12.2010 r.
  • Renata Adrianna Sapieha, wdowa po Lwie Jerzym. Zmarła 15.01.2021 r. w Anglii.
  • Jan Paweł Sapieha, syn Jana Andrzeja i Marii Krystyny z domu Zdziechowskiej. Zmarł 06.08.2021 r. w Rio de Janeiro.
  • Elżbieta Gniazdowska Sapieha, druga żona Eustachego Seweryna. Zmarła 29.08.2021 r. w Warszawie.
  • Anna Joanna Wodzicka, córka Eustachego Seweryna i Antoniny z domu Siemieńskiej. Wdowa po Franciszku Wodzickim. Zmarła 18.05.2022 r. w Toronto.

W czasie uroczystości z ogromnym wzruszeniem, przemawiała Maria Beckman, wspominając bliskich zmarłych. Mówiła, że Boćki, to takie ostatnie miejsce z ich dóbr rodowych w granicach Polski, pozostałe zostały na terenach obecnej Białorusi. Na zakończenie zacytowała po angielsku, w języku zrozumiałym dla tej magnackiej rodziny na smutnym wygnaniu, piękny fragment z księgi Koheleta (Koh 3, 1- 8):

Wszystko ma swój czas,i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem: Jest czas rodzenia i czas umierania,
czas sadzenia i czas wyrywania tego, co zasadzono, czas zabijania i czas leczenia,
czas burzenia i czas budowania, czas płaczu i czas śmiechu,
czas zawodzenia i czas pląsów, czas rzucania kamieni i czas ich zbierania,
czas pieszczot cielesnych i czas wstrzymywania się od nich, czas szukania i czas tracenia,
czas zachowania i czas wyrzucania, czas rozdzierania i czas zszywania,
czas milczenia i czas mówienia, czas miłowania i czas nienawiści, czas wojny i czas pokoju. (…)

Michał Julian Sapieha, syn Jana Pawła mówił o tym, że rodzina Sapiehów przetrwała trudne czasy tak jak ten kościół. Mówił o tym, jak to wyjątkowy dzień dla tej rodziny, bo tak wielu z nich włożyło dużo wysiłku, aby tu przyjechać z różnych stron świata. Przemawiał także Michał Wodzicki, syn Anny z Sapiehów, który przyjechał na jej pogrzeb wraz z bratem Krzysztofem i rodzinami. Mówił o wartościach jakie zostały wpojone im przez rodziców, o sile, żeby przezwyciężać trudności, o wierze w Boga „i miłości którą dzielili się z nami, a którą my dzielimy się z naszymi dziećmi”. A wszystko to tłumaczył, urodzony w 2000 roku, Łukasz Sapieha, syn Jerzego Andrzeja.

Długo potem jeszcze cała rodzina modliła się w kaplicy sapieżyńskiej. Na ścianach tej kaplicy umieszczone zostały tablice szczegółowo informujące o osobach, które znalazły tu swoje miejsce wiecznego spoczynku.

Źródło: drohiczynska.pl

Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków udzieliła dotacji na 2023 r. Zobacz obiekty, które znalazły się na liście i ile dostaną pieniędzy

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna