Łatwe do załatwienia. Lewe prawo jazdy z USA... i wszystko...

Łatwe do załatwienia. Lewe prawo jazdy z USA... i wszystko legalnie

Dziennik Wschodni

Gazeta Współczesna

Aktualizacja:

Gazeta Współczesna

Łatwe do załatwienia. Lewe prawo jazdy z USA... i wszystko legalnie

©fot. Dziennik Wschodni - Karol Zienkiewicz\montaż

Płacisz, wysyłasz dokumenty i wkrótce masz w ręku amerykańskie prawo jazdy. Bez egzaminu i kursu. Wszystko przez lukę w prawie.
Łatwe do załatwienia. Lewe prawo jazdy z USA... i wszystko legalnie

©fot. Dziennik Wschodni - Karol Zienkiewicz\montaż

Przedstawiciel handlowy dużej firmy z Lublina stracił prawo jazdy za przekroczenie limitu punktów karnych.

- Kolejne podejścia do egzaminu praktycznego kończyły się fiaskiem. - W warszawskim tygodniku ogłoszeniowym znalazłem anons o możliwości "uzyskania" prawa jazdy w USA, nie ruszając się z Polski. Za 4000 zł - opowiada pan Dariusz. Zadzwonił do ogłoszeniodawcy, uzgodnił szczegóły. Wysłał mu kserokopię dowodu osobistego, paszportu, swoje zdjęcie oraz wypełniony, oryginalny amerykański formularz zgłoszenia do egzaminu na prawo jazdy.

- Za trzy tygodnie miałem w ręku amerykański dokument wydany w stanie Connecticut. I to z uprawnieniami do prowadzenia wszystkich pojazdów, łącznie z autobusem i ciężarówką - dodaje.

Jak pośrednik w USA zdobywa oryginalny dokument, tego nasz rozmówca nie wie. - Ale na pewno moje prawo jazdy figuruje w amerykańskich rejestrach. Wszystko jest chyba legalne - uważa pan Dariusz. Już dwa razy był kontrolowany przez polską policję i zawsze posługiwał się amerykańskim prawem jazdy. - Nie miałem żadnych problemów - przekonuje.

Tymczasem, jak twierdzi policja, w Polsce nie można kierować samochodem, legitymując się takim dokumentem.

- Amerykanie nie honorują polskich, my nie uznajemy amerykańskich praw jazdy - tłumaczy Arkadiusz Arciszewski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.
Ale to żaden problem. Amerykańskie prawo jazdy z łatwością można zalegalizować w Polsce, zdając jedynie egzamin teoretyczny.

- Aby podejść do takiego egzaminu należy przedstawić wniosek o wymianę prawa jazdy, wzór podpisu, zdjęcie, tłumaczenie amerykańskiego prawa jazdy sporządzone przez tłumacza przysięgłego, kopię amerykańskiego prawa jazdy oraz zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia - tłumaczy Artur Banaszkiewicz z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lublinie. W naszym województwie co miesiąc 8-10 osób stara się o wymianę amerykańskiego dokumentu na polski. W praktyce nie można sprawdzić, czy wszystkie zdobyto legalnie, przechodząc w USA odpowiedni kurs.

- To kolejna luka w prawie. Nikt nic nie wie o umiejętnościach kierowców, którzy otrzymali w ten sposób uprawnienia - mówi Maciej Kulka, właściciel lubelskiej szkoły jazdy.

Źródło: Dziennik Wschodni
Lewe prawo jazdy z USA. Szybko i bez stresu

Komentarze (45)

Wszystkie komentarze (45) forum.wspolczesna.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo