Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak dostać rentę i emeryturę

Ewa Wyrwas
Katarzyna Krupicka
Katarzyna Krupicka Archiwum
W redakcji gościliśmy Katarzynę Krupicką, rzecznika ZUS województwa podlaskiego. Odpowiadała na pytania Czytelników.

Złożyłam wniosek o ustalenie kapitału początkowego w sierpniu 2006 roku. Do wniosku przedłożyłam zaświadczenie Rp-7 z lat 1984-1993. W zaświadczeniu tym zakład pracy informuje, że nie posiada dokumentacji z kilku miesięcy roku 1985 i 1986. Przy ustalaniu kapitału początkowego podstawa wymiaru jest najkorzystniejsza z tych właśnie 10 lat, a więc także z lat, w których w w/w miesiącach nie zostało udowodnione wynagrodzenie z uwagi na brak dokumentacji płacowej w zakładzie pracy. Czy do ustalenia kapitału początkowego w brakujących miesiącach można obecnie przyjąć kwoty minimalnego wynagrodzenia?

- W pani sprawie należy ustalić podstawę wymiaru kapitału początkowego z uwzględnieniem minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w okresie zatrudnienia w tych miesiącach danego roku, w których pracodawca stwierdził brak dokumentacji płacowej.

Jeżeli już w tej sprawie została wydana decyzja o ustaleniu kapitału początkowego, - a po jej wydaniu ustalana jest emerytura według zreformowanych zasad - to przed wydaniem decyzji w sprawie emerytury należało przeliczyć kapitał początkowy z uwzględnieniem w podstawie wymiaru minimalnego wynagrodzenia za te miesiące w latach: 1985 i 1986, w których pracodawca stwierdził brak dokumentacji płacowej i przyjęte zostały za te miesiące wynagrodzenie zerowe.

Przy ustalaniu emerytury według zasad zreformowanych ZUS na obowiązek przelicza kapitał początkowy z urzędu, nawet jeżeli nie złożyła pani z wniosku w tej sprawie. Kapitał początkowy należy przeliczyć z urzędu w tych sprawach, w których przy ustalaniu podstawy wymiaru nie uwzględniono żadnych kwot wynagrodzenia w okresie, w którym pozostawała pani w stosunku pracy, lecz nie mogła udowodnić wynagrodzenia stanowiącego podstawy wymiaru składek w tych okresach.

Otrzymałam decyzję odmawiająca prawa do renty rodzinnej po moim zmarłym mężu na troje dzieci, w tym jedno chore. Chciałabym ubiegać się o świadczenie w drodze wyjątku. Czy do kryterium dochodowego zostanie uwzględniony dodatek 500+?

- Przy ocenie kryterium posiadania niezbędnych środków utrzymania do dochodu rodziny osób, które chcą tak jak pani starać się o przyznanie renty rodzinnej, w drodze wyjątku nie uwzględnia się świadczenia wychowawczego wypłacanego na podstawie ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Powyższe rozwiązanie, zakładające nieuwzględnianie świadczeń wychowawczych i dodatków wychowawczych przy ocenie niezbędnych środków utrzymania, jest rozwiązaniem takim samym jak przyjęte w innych przepisach z zakresu zabezpieczeń społecznych. Celem wprowadzenia świadczenia wychowawczego i dodatku wychowawczego jest zmniejszenie obciążeń finansowych rodziny związanych z wychowaniem dzieci, a więc nie powinno być wątpliwości, że pobieranie tych świadczeń nie może skutkować pozbawieniem wsparcia z innego tytułu, w tym świadczeń przyznawanych w drodze wyjątku przez Prezesa ZUS. Należy jednak pamiętać, że uwzględnione zostaną pobierane świadczenia rodzicielskie. Przysługują one w związku z urodzeniem dziecka albo w związku z przysposobieniem dziecka lub objęciem opieką dziecka w wieku do ukończenia siódmego roku życia, a w przypadku dziecka wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, do ukończenia przez dziecko dziesiątego roku życia.

Jestem nauczycielką. Obecnie pracuję na stanowisku dyrektora szkoły. Cały czas wykonuję pracę nauczycielską w wymiarze 7 godzin tygodniowo. Czy będę mogla się starać o wcześniejszą emeryturę w związku z zatrudnieniem w szczególnym charakterze?

- Jednym z warunków wymaganych do przyznania wcześniejszej emerytury na podstawie art. 184 ustawy emerytalnej jest udowodnienie wymaganego okresu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze zajęć w publicznej szkole, któremu powierzono stanowisko dyrektora, zachowuje uprawnienia nauczyciela. Jest tak również wtedy, gdy w okresie zajmowania tego stanowiska jego obowiązkowy wymiar godzin zajęć prowadzonych bezpośrednio z uczniami zostanie zmniejszony. Dlatego okres wykonywania pracy dydaktycznej przez dyrektora szkoły w wymiarze 7 godzin tygodniowo nie stanowi przeszkody do uznania tego okresu za okres pracy nauczycielskiej, która jest pracą w szczególnym charakterze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna