Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MOPR w Białymstoku. Poprawić sytuację zawodową

(jul)
Archiwum
Na pytania naszych Czytelników odpowiadała Sylwia Pierścieniak z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Białymstoku.

Co oprócz świadczeń z pomocy społecznej MOPR może zaproponować osobom bezrobotnym zagrożonym wykluczeniem społecznym?

Proponujemy wachlarz działań z zakresu aktywizacji społeczno-zawodowej, ponieważ osoby i rodziny korzystające z pomocy społecznej powinny wykorzystać własne możliwości poprawy swojej sytuacji życiowej. Pomoc tę realizujemy we współpracy z organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz mieszkańców Białegostoku.

Wiele z nich realizuje projekty, których podstawowym celem jest aktywizacja osób zagrożonych wykluczeniem społecznym i zawodowym.

Fundacja Spe Salvi w ramach projektu ,,Pomocna dłoń dla osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym’’ oferuje bezpłatne szkolenia zawodowe: sekretarka, spawacz MAG 135, elektryk z uprawnieniami SEP, sprzedawca. W ramach projektu przewidziano także płatne staże zawodowe, indywidualne wsparcie uczestnika, warsztaty rozwoju osobistego, bezpłatne porady prawne i psychologiczne.

W bieżącym roku Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie ,,Droga” w porozumieniu z firmą ECDS Polska sp. z o.o. w Białymstoku realizują projekt pt. ,,Klub Integracji Społecznej - gotowi do pracy”.

Celem Klubu jest udzielenie pomocy osobom indywidualnym oraz ich rodzinom w odbudowywaniu i podtrzymywaniu umiejętności uczestnictwa w życiu społeczności lokalnej, w powrocie do pełnienia ról społecznych oraz w podniesieniu kwalifikacji zawodowych, jako wartości na rynku pracy.

W ramach projektu oferuje się warsztaty rozwoju osobistego (zapewniony obiad, bilet), doradztwo zawodowe, atrakcyjne szkolenia i kursy zawodowe (zapewniony bilet, ubezpieczenie, wynagrodzenie szkoleniowe), staże zawodowe 3-lub 6 miesięczne (zapewniony bilet, ubezpieczenie, wynagrodzenie stażowe), bezpłatne konsultacje ze specjalistami (psycholog, prawnik, mediator, doradca zawodowy), wsparcie trenera pracy, doradcy zawodowego.

Należy także wspomnieć, że Europejskie Centrum Wspierania Innowacji i Nowych Technologii w Białymstoku realizuje projekt ,,Nowy start w życie - Aktywna integracja osób doświadczających wielokrotnego wykluczenia społecznego w woj. podlaskim”, w którym oferuje się kompleksowe wsparcie, szkolenia, staże, pośrednictwo pracy, specjalistyczne poradnictwo, a także refundację kosztów dojazdów i stypendia szkoleniowe za udział w kursach zawodowych oraz badania lekarskie i odzież roboczą na staże zawodowe.

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Białegostoku kieruje także osoby uprawnione do Centrów Integracji Społecznej: CIS „Żelazna” i CIS „Holos”. Do CIS mogą być kierowane osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, w tym długotrwale bezrobotne i bezdomne.

Uczestnikom CIS wypłacane są świadczenia integracyjne, finansowane ze środków urzędu pracy.

To tylko kilka przykładowych propozycji wsparcia dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, w tym osób bezrobotnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna