Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Puszcza Białowieska: Tu ginęli obrońcy ojczyzny

(azda)
Archiwum
Odwiedź Szlak walk partyzanckich w Puszczy Białowieskiej

Szlak oznakowany jest kolorem czerwonym. Jest to jeden z głównych szlaków turystycznych Puszczy Białowieskiej. Idąc nim możemy liczyć na zobaczenie wielu atrakcji. Trasa nie jest ani trudna, ani długa liczy tylko 22 km. Po drodze możemy podziwiać bogactwo białowieskiej przyrody. Do tego podczas wędrówki napotkamy wiele ciekawych zabytków.

Szlak ma swój początek w Hajnówce, prowadzi przez dwa rezerwaty przyrody "Lipiny" i "Szczekotowo". Ten pierwszy to jedyne w Puszczy Białowieskiej miejsce, w którym rośnie dąb bezszypułkowy. Rezerwat Szczekotowo słynie natomiast ze znajdujących się na jego terenie starosłowiańskich cmentarzysk kurhanowych datowanych na X - XIII wiek.

Innym ciekawym punktem szlaku jest prawosławna kapliczka w Krynoczce, która słynie z bijącego tu cudownego źródełka. Miejsce to jest celem pielgrzymek wiernych prawosławnych z całego regionu. Stojąca tu świątynia ma już ponad 160 lat.

Dalej wychodzimy na Lipiński Trakt, który prowadzi do wsi Świnoryje. Jeśli planujemy dłuższy pobyt możemy zatrzymać się na tutejszym polu namiotowym. Warto także odwiedzić mieszczącą się niedaleko ścieżkę dydaktyczną "Pod Dębami" należącą do Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Lasy Puszczy Białowieskiej.

Przemierzając szlak możemy znaleźć wiele śladów działań wojennych. Lasy Puszczy Białowieskiej były schronieniem dla partyzantów walczących w II wojnie światowej.

Wędrówka kończy się w Narewce.

Źródło: www.puszczabialowieska.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna