Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rada Kobiet podsumowała swoją działalność. Tworzyło ją 27 nieprzypadkowych, sprawczych kobiet związanych z Białymstokiem

Ewa Bochenko
Ewa Bochenko
Działały tylko kilka miesięcy, a w tym czasie zdążyły zrealizować kilkanaście inicjatyw dedykowanych kobietom
Działały tylko kilka miesięcy, a w tym czasie zdążyły zrealizować kilkanaście inicjatyw dedykowanych kobietom Rada Kobiet przy Prezencie Białegostoku
Pierwsza białostocka Rada Kobiet zakończyła swoją kadencję i podsumowała działania, które zainicjowała oraz realizowała. Wszystkie skupiały się wokół kobiet i ich wspierania na wielu płaszczyznach. Zainteresowanie dedykowanymi im przedsięwzięciami było tak duże, że członkinie tego ciała chcą kontynuować swoją misję.

Rada Kobiet przy Prezydencie Miasta Białegostoku została powołana 25 maja 2023 r. Jak podkreślał prezydent Tadeusz Truskolaski, przedsiębiorcze kobiety zrobiły w krótkim czasie tak dużo, że żałuje, że zbyt późno zdecydował się na powołanie takiego ciała.

- Było nas 27, dzięki temu 27 razy szybciej i 27 razy więcej mogłyśmy zrobić – z uśmiechem zauważa Anna Narel, która była członkinią rady.

Pomysł jej stworzenia zainicjowały Anna Dobrowolska - Cylwik i Anna Augustyn, która przewodziła ciału. Jak mówi, był to kluczowy krok w dążeniu do promowania równości płci w aspekcie społecznym i politycznym. Głównym założeniem było stworzenie możliwości podnoszenia warunków jakości życia oraz wspieranie udziału kobiet w życiu społecznym i zawodowym.

Nieprzypadkowa dwudziestka siódemka

Do rady zostały powołane nieprzypadkowe kobiety, reprezentujące różne obszary zawodowe i społeczne. Każda z nich miała za sobą mnóstwo sukcesów i doświadczeń, którymi mogły się wymieniać, a potem dzielić z innymi. To też były bardzo dobre podwaliny do ich działalności, dzięki której w trakcie kilku miesięcy kadencji odbyło się w sumie siedem posiedzeń Rady Kobiet.

W ich wyniku wdrożono mnóstwo inicjatyw, w tym:

  • wsparcie kampanii społecznej dotyczącej przeciwdziałaniu przemocy „Widzę, słyszę, reaguje”,
  • zainicjowano i zrealizowano warsztaty pt. „Przedsiębiorcza Białostoczanka”,
  • zainicjowano podpisanie deklaracji aspiracji Białegostoku do „Miasta Praw Człowieka”.

Współtworzyły "Rozkwitnij na wiosnę"

Każda z nas jest inna i ta połączona różnorodność okazała się ogromną siłą. Każda z nas jest też bardzo zajęta, więc od początku zakładałyśmy, że trzeba działać szybko i konkretnie, co też czyniłyśmy - zaznacza Anna Narel.

Chcą działać dalej

Członkinie zarekomendowały również prezydentowi wiele bardzo wartościowych działań,
m.in. realizację kampanii informacyjno-edukacyjnej dla uczniów szkół średnich oraz ich rodziców dotyczącą profilaktyki zdrowotnej, realizację kampanii społecznej związanej ze zdrowiem i wsparciem psychicznym kobiet, kontynuację „Przedsiębiorczej Podlasianki”.

- Zainteresowanie tym ostatnim działaniem było tak duże, że nie mamy żadnej wątpliwości, iż należy je kontynuować. Białostoczanki chcą się rozwijać i korzystać ze wsparcia na tym polu - wskazuje mecenas Magdalena Choruży, aktywna członkini I białostockiej rady.

Kilka dni temu Rada Kobiet podsumowała swoją działalność. Nikt nie ma wątpliwości, że ta inicjatywa powinna być kontynuowana, bo przestrzeń do działania dla kobiet po prostu jest potrzebna. Ostatnie posiedzenie zwieńczył warsztat z komunikacji, który poprowadziła Ewa Wierzbicka Nosal.

ich inicjatywy cieszą się ogromnym zainteresowaniem

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna