Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki trafiły do kościoła w Dąbrowie Białostockiej

Martyna Tochwin
Martyna Tochwin
Relikwie kapelana Solidarności uroczyście wprowadzono wczoraj do kościoła pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Dąbrowie Białostockiej. W uroczystości wzięli udział nie tylko wierni, ale też członkowie rodziny bł. ks. Jerzego Popiełuszki i lokalni samorządowcy. W ramach tych wyjątkowych uroczystości odbyła się także wieczorna modlitwa uwielbienia o duchownym.

Relikwiarz ze szczątkami błogosławionego kapłana został umieszczony w ołtarzu głównym kościoła. Jak podkreślił proboszcz dąbrowskiej parafii ks. Andrzej Horaczy, dzięki obecności relikwi wierni będą mogli pogłębiać kult bł. ks. Jerzego, a także modlić się o Jego kanonizację, a także o łaski za wstawiennictwem kapłana.

Doczesne szczątki kapelana Solidarności zostały umieszczono w dębowej skrzynce i w 1986 zamurowano w ścianie kaplicy sióstr Misjonarek Świętej Rodziny, w sanktuarium bł. Bolesławy Lament w Białymstoku.

Ogromny szklany mural przedstawiający bł. ks. Jerzego Popiełuszkę ozdobił ścianę szkoły Jego imienia

Wiele lat później, w związku z beatyfikacją podjęto decyzję o wydobyciu skrzynki. Przez ponad ćwieć wieku relikwie ks. Jerzego przetrwały w bardzo dobrym stanie. Na całym świecie jest ponad 1300 miejsc w których są przechowywane relikwie ks. Jerzego Popiełuszki.

Najwięcej relikwii, poza Polską, znajduje się we Włoszech - 71, Stanach Zjednoczonych - 64 i na Filipinach - 58. We Francji, gdzie wydarzył się cud otwierający drogę do beatyfikacji, jest ich 15.

HISTORIA ODNALEZIENIA RELIKWII KRWI BŁ. KS. JERZEGO POPIEŁUSZKI(na podst. stowarzyszeniefidesetratio.pl):
Po wyłowieniu zwłok księdza Jerzego Popiełuszki z Wisły w październiku 1984 roku przewieziono ciało do Białegostoku, gdzie - decyzją sądu - miała zostać przeprowadzona sekcja. Przez prawie 2 lata pobrane szczątki przechowywano w tamtejszym Zakładzie Medycyny Sądowej Akademii Medycznej. Nie było wtedy prawnych regulacji po jakim czasie szczątki należy poddawać kremacji. W końcu jednak groziło im zniszczenie. W tej sytuacji dr Jan Szrzedziński, narażając się na szykany bezpieki, postanowił przekazać je, wraz z dokumentacją lekarską, władzom kościelnym.
Ówczesny arcybiskup białostocki Edward Kisiel polecił, aby sprawą zajął się ks. Jerzy Gisztorowicz. Relikwie umieszczono w dębowej skrzynce, którą opatrzono pieczęciami. W roku 1986 skrzynkę zamurowano w ścianie kaplicy sióstr Misjonarek Świętej Rodziny, w sanktuarium bł. Bolesławy Lament w Białymstoku.
Z racji na ścisłą tajemnicę przy wmurowaniu skrzynki było tylko kilka osób: ks. Cezary Potocki - ówczesny kanclerz kurii, dr Jan Szrzedziński, ks. Jerzy Gisztorowicz, inż. Toczydłowski, który pracował przy budowie kaplicy oraz siostra Laurencja Fabisiak. Jedyny świadek tego wydarzenia żyjący do dzisiaj.
W związku z beatyfikacją Ks. Jerzego Popiełuszki ks. abp Edward Ozorowski, metropolita białostocki podjął decyzję o wydobyciu skrzynki. Nie było to zadanie łatwe. Kaplica sióstr była przebudowywana i nie było wiadomo, czy w czasie prac remontowych nie uszkodzono, bądź nie zniszczono skrzynki. Po przebudowie trudno także było określić miejsce jej zamurowania. W drugim dniu poszukiwań skrzynka została wydobyta.
Relikwie ks. Jerzego przetrwały ponad ćwierć wieku w bardzo dobrym stanie. Skrzynka zawierała także dokument potwierdzający autentyczność relikwii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sokolka.naszemiasto.pl Nasze Miasto