Cena ziemniaków 2013: Są wyjątkowo drogie

Cena ziemniaków 2013: Są wyjątkowo drogie

opr. (d)

Gazeta Współczesna

Aktualizacja:

Gazeta Współczesna

Cena ziemniaków 2013: Są wyjątkowo drogie
Cena ziemniaków 2013: Są wyjątkowo drogie

©sxc

Ziemniaki w tym roku są wyjątkowo drogie. Ich plony w Polsce w bieżącym sezonie mogą być niższe o 5-7 proc.
Sytuacja na europejskim rynku ziemniaków prawdopodobnie pozostanie napięta - informuje Wiesław Dzwonkowski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Opóźniony z powodu mroźnej wiosny początek wegetacji, następnie deszczowy lipiec oraz wysokie temperatury i susza w sierpniu spowodowały, że plony ziemniaków w większości krajów Europy Zachodniej będą niższe od średniej wieloletniej, chociaż wyższe niż w bardzo niekorzystnym 2012 r.


Areał uprawy ziemniaków w krajach UE-51 w 2013 r., mimo bardzo wysokich cen, przypuszczalnie jest tylko nieznacznie wyższy niż w roku ubiegłym. W konsekwencji można oczekiwać niewielkiego wzrostu produkcji ziemniaków w tym regionie, z wyjątkiem Niemiec, gdzie zbiory prawdopodobnie będą niższe ok. 5 proc.. W roku ubiegłym najtrudniejsza sytuacja na rynku ziemniaków była w zachodniej części UE, tj. w Belgi, Francji, Holandii, a zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, gdzie spadek zbiorów był najgłębszy (o ponad 6 proc.). Natomiast stosunkowo dobra była sytuacja w Niemczech i w Polsce.

Podaż ziemniaków z tegorocznych zbiorów w pierwszych dwóch miesiącach bieżącego sezonu była mniejsza, a ceny znacznie przekraczały ich poziom niż w latach poprzednich. Pierwsze szacunki produkcji ziemniaków w Polsce w 2013 r. będą opublikowane przez GUS za kilka dni. Jednak można przypuszczać, że areał ich uprawy zmalał o kilka procent, do ok. 355 tys. ha. Plony ziemniaków w Polsce w tym roku mogą być niższe o 5-7 proc., a zbiory przypuszczalnie wyniosą ponad 8 mln ton, tj. ok 1 mln ton mniej niż w ubiegłym roku. Ceny ziemniaków nadal są bardzo wysokie. Średnia cena skupu w lipcu wyniosła 70,5 zł/dt i była o 40 proc. wyższa niż przed rokiem. Przeciętny poziom cen ziemniaków na targowiskach był o 57 proc. wyższy niż w przed rokiem (93,9 zł/dt). Jeszcze większy wzrost cen miał miejsce w obrocie hurtowym.


Czytaj e-wydanie »
Lokalny portal przedsiębiorców

Komentarze

Wszystkie komentarze (9) forum.wspolczesna.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Wideo