REA BAS Białystok poniósł porażkę, ale nie stracił szans na awans do fazy play-off Wojciech Wojtkielewicz
W ostatnim meczu sezonu zasadniczego we własnej hali pierwszoligowi siatkarze REA BAS-u Białystok zafundowali kibicom emocjonujące widowisko, niestety bez szczęśliwego zakończenia. Ekipa ze stolicy Podlasia przegrała z Mickiewiczem Kluczbork 2:3, ale wciąż ma szansę na udział w fazie play-off.

Trwający dwie godziny i 15 minut mecz był bardzo zacięty, a najwięcej wrażeń kibicom dostarczył set otwarcia. Mickiewicz ruszył ostro i prowadził 7:2, ale białostoczanie błyskawicznie odrobili straty (8:8) i prawie do końca trwała wyrównana walka. Prawie, bo goście odskoczyli na 24:21, ale drużyna trenera Krzysztofa Andrzejewskiego nie rezygnowała, obroniła trzy setbole, a w wojnie nerwów była górą, po ataku i asie serwisowym Jędrzeja Gossa (31:29).

REA BAS Białystok - Mickiewicz 2:3. Jędrzej Goss: Zabrakło nam chłodnych głów

Niestety, dwa kolejne wyrównane sety padły łupem rywali (do 23 i 22) i chociaż czwarta partia ułożyła się pod dyktando REA BAS-u Białystok (25:19), to tie-break nie przebiegał po myśli gospodarzy. Od stanu 5:5 zarysowała się przewaga Mickiewicza, który wygrał wyraźnie 15:10, a potyczkę skończył MVP spotkania - Mateusz Linda, który zdobył dla triumfatorów aż 31 punktów.

- Po heroicznie wyszarpanym pierwszym secie, w dwóch kolejnych zabrakło nam chłodnych głów w końcówkach. W tie-breaku rywale przytrzymali nas blokiem, dobrze zagrywali i odnieśli zwycięstwo. Jest w nas duża złość, ale czasu już nie cofniemy i musimy się z tym pogodzić - komentuje Jędrzej Goss.

I liga siatkarzy. Lechia ukarana walkowerem, rosną szanse białostoczan na play-off

Może się jednak okazać, że zdobyty punkt jest bezcenny. Oto bowiem Lechia Tomaszów Mazowiecki została ukarana walkowerem 0:3 za wygrany na boisku 3:1 mecz z Avią Świdnik. Powodem był nieprawidłowo przeprowadzony transfer Kamila Maruszczyka. Lechia spadła w tabeli za REA BAS Białystok, ale ma jeden mecz rozegrany mniej.

Jeśli zespół z Tomaszowa Mazowieckiego przegra w Bielsku-Białej z BBTS-em 0:3 lub 1:3, to zdobyty przez Podlasian punkt z Mickiewiczem sprawi, że nadal nasi siatkarze będą mieli los we własnych rękach, a wygrana za trzy oczka na zakończenie sezonu zasadniczego w wyjazdowym meczu z AZS-em AGH Kraków da im upragniony awans do fazy play-off. Trzeba zatem trzymać kciuki za bielszczan, a także za Visłę Proline Bydgoszcz, która zmierzy się w Nowej Soli z mającą tyle samo punktów co Lechia Astrą.

WYNIKI I PROGRAM 29. KOLEJKI

• REA BAS Białystok - Mickiewicz Kluczbork 2:3 (31:29, 23:25, 22:25, 25:19, 10:15).
  • REA BAS Białystok: Kacperkiewicz, Turski, Goss, Rawiak, Gwardiak Witkoś, Ostaszewski (libero) oraz Kardasz i Naliwajko.
  • 22 marca (piątek): SMS PZPS Spała - Olimpia Sulęcin (godz.17, mecz zaległy), BBTS Bielsko-Biała - Lechia Tomaszów Mazowiecki (18), Bogdanka Arka Chełm - Avia Świdnik (20).
  • 23 marca (sobota): SMS PZPS Spała - MKS Będzin (17), Astra Nowa Sól - Visła Proline Bydgoszcz (17), KPS Siedlce - Gwardia Wrocław (17), MCKiS Jaworzno - Olimpia Sulęcin (17), Chrobry Głogów - AZS AGH Kraków (18).

1. MKS Będzin 28 74 80:28
2. Bogdanka Arka Chełm 28 65 74:32
3. BBTS Bielsko-Biała 28 60 73:41
4. Avia Świdnik 28 59 65:35
5. Visła Proline Bydgoszcz 28 57 66:37
6. Mickiewicz Kluczbork 29 53 65:52
7. REA BAS BIAŁYSTOK 29 48 58:51