Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Utrzymują się z pasji

  Utrzymują się z pasji

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Na naszych nizinnych terenach śnieżne i lodowe sporty popularnością ustępują letnim. W sumie jednak, choć nie tworzymy zimowej potęgi, to nie jesteśmy też Kopciuszkiem.

  Przyszłych olimpijczyków najlepiej szukać na lodowisku w białostockim Zwierzyńcu, gdzie trenują specjaliści od łyżwiarstwa na krótkim torze, czyli short-tracku. Od 12 lat, a konkretnie pierwszego złotego medalu mistrzostw Polski Elżbiety Bełbot, ratują wizerunek sportów zimowych na Podlasiu.

  Wizytówka

  Na igrzyskach w Turynie godnie reprezentował nas Dariusz Kulesza z Juvenii Białystok. Tegoroczny maturzysta przeszedł eliminacje na 1000 i 500 metrów, co się w tej dyscyplinie jeszcze Polakowi nie zdarzyło.
  19-latka kusi AZS Opole ("zabrał" już m. in. Jakuba Jaworskiego). Darek zadeklarował, że chce zostać w Białymstoku i jest na to szansa, bo miasto przyzna mu stypendium. Pomoc zaoferowała też Wyższa Szkoła Wychowania Fizycznego i Turystyki. Przydałyby się jeszcze pieniądze na wyjazdy zagraniczne. Jest na kogo je wydawać, bo śladem Kuleszy podążają inni utalentowani łyżwiarze z Białegostoku. Szczególnie Karolina Regucka, która nieomal nie pojechała do Turynu.
  Dzielnie spisują się też biegacze narciarscy. Świeżo w pamięci mamy 7. miejsce Magdaleny Oleksiuk w mistrzostwach świata juniorów w 2001 roku. Obecnie Magda, reprezentująca supraślską Puszczę, jeździ raczej rekreacyjnie.

  Brakuje grosza

  Wydawało się, że wiele może osiągnąć Daniel Iwanowski z Hubala Białystok. Po dwóch srebrnych medalach w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w 2003 roku spuścił jednak z tonu. Poza tym, na szkolenie w regionie nie ma pieniędzy. Nasi narciarze starają się jak mogą i przywożą z najważniejszych młodzieżowych imprez miejsca w pierwszej "20", a czasem "10".
  - Kluby dostają marne grosze z gmin, ale niewiele z tego da się zrobić. Np. Hubal na pierwsze półrocze 2006 otrzymał 3000 złotych. Jednak jeszcze rąk nie załamuję i czekam na zmianę władzy w Białymstoku - mówi prezes Podlaskiego Okręgowego Związku Narciarskiego Lech Szargiej.

  Amatorzy czystej krwi

  Choć trudno wymienione wyżej grupy sportowców zaliczyć nawet do zawodowców, to honoru województwa w pozostałych dyscyplinach bronią już amatorzy czystej krwi: jak inni - bez pieniędzy, ale też amatorsko trenujący .
  Do bardzo pozytywnych zjawisk należy zaliczyć pojawienie się drużyny hokejowej.
  - Jeden z chłopaków przywiózł kije z USA i trzeba je było wypróbować - mówi Piotr Kępski, zawodnik i założyciel Amatorskiej Drużyny Hokeja (ADH) Białystok.
  Jego ekipa ma za sobą dwa towarzyskie mecze z LHT Lublin. Przegrała 4:27 i 3:8. Następne spotkanie, 24 marca na wyjeździe.
  - Ćwiczymy dwa razy w tygodniu. Mamy parę starszych osób, które wcześniej grały w hokeja i starają się nam przekazać swoją wiedzę, bo praktycznie wszyscy zawodnicy uczą się od zera - mówi Kępski. Szanse na ligowy hokej również są na razie zerowe. Tak ze względów organizacyjnych, jak i sportowych.
  Całość uzupełniają inni pasjonaci zimowych sportów. Startują co najwyżej w zawodach szkolnych lub akademickich. - W ostatnich Mistrzostwach Polski Szkół Wyższych w narciarstwie alpejskim, wystawiliśmy 9-osobową reprezentację - mówi Paweł Surynowicz, wiceprezes uczelnianego AZS-u w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego i Turystyki. - W kategorii szkół niepublicznych mężczyźni zajęli 5. miejsce.
  Odważni próbują sił w snowboardzie. W zakończonych właśnie MP Szkół Wyższych w Zakopanem startowali studenci Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania. Drużynowo uplasowali się na 35. pozycji wśród 41. uczelni.
  Miłosz Karbowski

  Stan posiadania


  Short-track: Juvenia Białystok. Gwiazdy, reprezentanci polski:Dariusz Kulesza (olimpijczyk), Karolina Regucka - aktualna poczwórna złota medalistka Mistrzostw Polski.
  Narciarstwo klasyczne. Biegi: UKS Puszcza Supraśl, UKS Hubal SP 32 Białystok, MUKS MOS Mońki, UKS Jastrząb Kuźnica Białostocka, LUKS Krasnogruda, Supraślanka Supraśl. Grupy seniorskie są tylko w Hubalu oraz w Puszczy. Najbardziej znana narciarka to Magdalena Oleksiuk (Puszcza), była mistrzyni Polski i 7. zawodniczka mistrzostw świata juniorek. Największy ostatni sukces: złoto sztafety Hubala 3x10 kilometrów w Mistrzostwach Polski juniorów w 2004 roku.
  Hokej: drużyna amatorów ADH Białystok. Do tej pory rozegrała dwa mecze towarzyskie.
  Narciarstwo alpejskie, snowboard, łyżwiarstwo szybkie: tylko sekcje akademickie lub szkolne.
  Pozostałe dyscypliny olimpijskie: biathlon, bobsleje, skoki narciarskie, kombinacja norweska, curling, łyżwiarstwo figurowe, narciarstwo dowolne, saneczkarstwo, skeleton - praktycznie nie są w województwie podlaskim uprawiane.

  Plan dla narciarstwa, czyli tylko kasy brak


  Lech Szargiej (prezes Podlaskiego Okręgowego Związku Narciarskiego i klubu Hubal Białystok): - W SP 32 w Białymstoku chcę utworzyć Zespół Szkół Sportowych (badmintonowo-narciarski). Trzeba wesprzeć szkołę przy budowie zadaszenia nad boiskiem asfaltowym i kilkunastu nowych miejsc internatowych. Musimy dokończyć budowę tras biegowych oraz zjazdowej z mini wyciągiem w Lesie Pietrasze. Potrzebny jest zakup ratraka (pojazd gąsienicowy służący do przygotowywania tras narciarskich - przyp. red.) i przywrócenie do użytku strzelnicy w Lesie Pietrasze. Jak widać z powyższego możliwe jest u nas uprawianie biathlonu i narciarstwa alpejskiego.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   "Między nami dziewczynami". Poradnik dla mam i córek

   Lupus Media - białostocka agencja podbija rynek reklamowy

   Lupus Media - białostocka agencja podbija rynek reklamowy

   Dożynki 2017 - zobacz dodatek

   Dożynki 2017 - zobacz dodatek

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Gry On Line - Zagraj Reklama