Nasi biją resztę kraju

Wojciech Drażba, (lis) [email protected]
Suwalscy karatecy się bawią. Dzień po mistrzostwach kraju juniorów wywaczyli aż pięć przepustek do finałów mistrzostw Europy kadetów do lat 16 i młodzieżowców U-22 SKKK
Klaudia Lanczewska z Łomży i bracia Biłbakowie z Suwałk wiodą prym.

Klaudia Lanczewska z Łomżyńskiego Klubu Karate wywalczyła dwa tytuły mistrzyni Polski. Złoto i srebro zdobył Damian Biłbak z Suwalskiego Klubu Karate Kyokushin, a dwa brązowe krążki dorzucił jego brat, Daniel.

Mistrzostwa Polski juniorów w Wieliczce, w których wystartowało 150 zawodników z 45 klubów, rozegrano w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Drużynowo Łomża i Suwałki zajęły ex equo pierwsze miejsce.

Lanczewska pierwszy medal wywalczyła w kata, czyli w pokazach technik. Kolejny tytuł zdobyła w walkach powyżej 60 kg.

- Nasza zawodniczka nie dała szans swoim przeciwniczkom - relacjonuje sensei Dariusz Syrnicki, prezes i trener Łomżyńskiego Klubu Karate. - Wszystkie pojedynki wygrała zdecydowanie już w pierwszych rundach, a w pojedynku finałowym udało jej się zakończyć walkę przed czasem. Kopnęła rywalkę kolanem w tułów.

Dwa tytuły mistrzyni Polski zagwarantowały łomżance udział w rozgrywanych co roku w Tokio mistrzostwach świata w kategoriach open.

- Zawody te są rozgrywane raz na cztery lata i startuje w nich ok. 200 mężczyzn i 50 kobiet - podkreśla Syrnicki. - Klaudia ma wyjątkową, unikalną możliwość rywalizacji po raz drugi na imprezie rangi mistrzostw świata. Wiosną tego roku zajęła 6. miejsce podczas mistrzostw świata juniorów.

Suwalczanin Damian Bił-bak w Wieliczce triumfował w kata, czyli pokazach technik i był drugi w walkach kumite do 60 kg. Jego brat, Daniel zdobył zaś dwa brązowe krążki w kata i w kumite do 65 kg. Trzeci z suwalskich juniorów, Krzysztof Alicki odpadł po pierwszej walce.

W Wieliczce startowali także inni zawodnicy z Łomży. Maciej Tercjak zajął czwarte miejsce w kata seniorów. Kinga Polesińska w kumite juniorek była siódma, a w kata - dwunasta. Dzięki temu Łomżyński Klub Karate zdobył tytuł drużynowego mistrza Polski ex equo z od dawna zdecydowanie brylującą w kraju drużyną z Suwałk.

Suwalczanie po raz piąty zdobyli złoty medal drużynowych mistrzostw kraju juniorów, zaliczyli jubileuszowy, 10. występ na podium. Dzień później w Lublinie z powodzeniem wystartowali w kwalifikacjach do mistrzostw Europy kadetów do lat 16 oraz młodzieżowców do lat 22. Przepustki zdobyli Sebastian Biłbak, najstarszy z braci i Krzysztof Alicki oraz Aleksandra Czerwiecka, Michał Karpowicz i Wojciech Żytkiewicz.