MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Stary Rynek w Łomży. Konsultacje w sprawie przebudowy. Zobacz 3 koncepcje (zdjęcia)

Redakcja
Koncepcje nie są rewolucyjne, ale nawiązują do tego, czego przez lata chcieli na miejskiej starówce mieszkańcy, a co jeszcze na początku lat 90-tych ubiegłego wieku istniało.
Koncepcje nie są rewolucyjne, ale nawiązują do tego, czego przez lata chcieli na miejskiej starówce mieszkańcy, a co jeszcze na początku lat 90-tych ubiegłego wieku istniało. Jacek Chlewicki
Rozpoczęły się konsultacje w sprawie przebudowy Starego Rynku. Mieszkańcy mają do wyboru trzy koncepcje.

Brak pomnika księcia Janusza I Mazowieckiego z cyrklem, ale za to fontanna jedna, a nawet kilka, zespół zieleni, a także odkryte fundamenty pierwszego ratusza. To nowe propozycje, które brane są pod uwagę przy zagospodarowaniu Starego Rynku w Łomży. Temat przebudowy miejskiej starówki znów powrócił jak bumerang.

W ostatniej dekadzie koncepcji było już wiele, mniej lub bardziej abstrakcyjnych, ale nigdy nie doszło do realizacji. Teraz w tej sprawie mają zabrać głos mieszkańcy Łomży, którzy w ramach konsultacji mogą opowiedzieć się za jedną z trzech koncepcji.

Kino Millenium w Łomży po remoncie. Robi wrażenie. Pierwszy seans (zdjęcia)

- Celem konsultacji jest poznanie opinii mieszkańców, a także funkcji, jaką powinien pełnić Stary Rynek - pisze w uzasadnieniu powołania konsultacji Mariusz Chrzanowski, prezydent Łomży.

W ramach konsultacji prowadzone będą badania wśród mieszkańców, ankiety, a na koniec wypowiedzą się eksperci w sprawach architektonicznych. Akcja promocyjna ruszyła wczoraj i potrwa do 28 lutego. Pierwszego kwietnia mieszkańcy poznają wyniki konsultacji.

Koncepcje nie są rewolucyjne, ale nawiązują do tego, czego przez lata chcieli na miejskiej starówce mieszkańcy, a co jeszcze na początku lat 90-tych ubiegłego wieku istniało. Fontanna była zawsze symbolem najstarszej części miasta. Szanse są, aby wróciła.

Najprostsza z koncepcji zakłada likwidację pomnika księcia Janusza Mazowieckiego, realizację fontanny multimedialnej wzdłuż schodów oraz rezygnację z podziemnej, drogiej w utrzymaniu ekspozycji reliktu pierwszego ratusza.

Kolejne dwie są już bardziej rozbudowane. Koncepcja „B” zakłada zwiększenie liczby ławek i elementów małej architektury kosztem ograniczenia wolnej przestrzeni wykorzystywanej obecnie na wydarzenia plenerowe. Najdroższą koncepcją będzie „C”. Ile ma kosztować to oszacują architekci. Zakłada ona m.in., że budynek hali targowej będzie miał dwa szerokie tarasy, stare mury ratusza zostaną przeszklone, a większa część Starego Rynku zostanie zabudowana fontannami. Powstać mają też specjalne strefy na ogródki gastronomiczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna