Dla gminy to szansa na rozwój gospodarczy i społeczny.

- Ponad 50 lat, czyli od początku istnienia miasta, czekaliśmy na możliwość korzystania z sieci gazu ziemnego. Nareszcie to marzenie się ziściło - nie kryje zadowolenia burmistrz Moniek Zbigniew Karwowski.

Liczy, że ta inwestycja przyciągnie potencjalnych inwestorów, którzy do produkcji będą wykorzystywali „błękitną energię”. Do tej pory brak możliwości podłączenia do sieci gazowej powodował, że 10-tysięczne Mońki przegrywały rywalizację z innymi miejscowościami, które posiadają już taką infrastrukturę.

Zobacz też Podlaskie firmy, marki i pomysły znane w Polsce i na świecie. Lista najpopularniejszych podlaskich marek [ZDJĘCIA]

Jest szansa, że to się zmieni. Na budowie stacji LNG zyskają też sami mieszkańcy. Będą mogli korzystać z gazu ziemnego do celów grzewczych - co jest korzystniejsze dla środowiska. Obecnie domy jednorodzinne oraz przemysł korzysta głównie z wysoko-emisyjnych źródeł, czyli węgla, oleju opałowego, czy gazu płynnego.

Polska Spółka Gazownicza w ramach gazyfikacji woj. podlaskiego zainwestuje ponad 360 mln zł. W ciągu najbliższych czterech lat powstanie kilka stacji LNG, zostanie też przebudowany gazociąg białostocki i rozwinięta sieć dystrybucji gazu ziemnego.

08.03.2018. Magazyn Informacyjny