Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzy nowe szlaki rowerowe przebiegające śladami Powstańców Styczniowych wytyczono w powiecie sokólskim. Zobacz zdjęcia

OPRAC.:
Martyna Tochwin
Martyna Tochwin
Szlaki rowerowe przebiegają śladami powstańczych oddziałów Walerego Wróblewskiego, Juliana Ejtminowicza i Konstantego Ramotowskiego „Wawra”
Szlaki rowerowe przebiegają śladami powstańczych oddziałów Walerego Wróblewskiego, Juliana Ejtminowicza i Konstantego Ramotowskiego „Wawra” pow. sokólski
W ramach projektu pod nazwą „Pielęgnowanie polskości w powiecie sokólskim” otwarte zostały trzy szlaki rowerowe związane z wydarzeniami 1863 roku na Sokólszczyźnie. Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej i Powiat Sokólski daje możliwość zapoznania się z sylwetkami bohaterów powstańczego zrywu oraz wskazuje miejsca ich egzekucji i pochówku. Beneficjentem projektu jest Towarzystwo „Ziemia Sokólska”.

Szlaki rowerowe przebiegają śladami powstańczych oddziałów Walerego Wróblewskiego, Juliana Ejtminowicza i Konstantego Ramotowskiego „Wawra”. Na tej jedynej w swoim rodzaju trasie są również miejsca dawnych powstańczych obozowisk. Znajdują się one w rezerwacie Budzisk i na uroczysku Bity Kamień.

Nie zapomniano też o mogiłach osób poległych i miejscach straceń. Jedna z dróg prowadzi bowiem do miejsca największej na naszym terenie bitwy powstańczej, na uroczysko Piereciosy. Druga kończy się w Kuźnicy na „Golgocie Wschodu”, gdzie Moskale wieszali schwytanych powstańców, a ostatnia najkrótsza, to miejsca pochówku podkomendnych Konstantego Ramotowskiego „Wawra” w gminie Suchowola.

Miejsca pamięci

- Cieszę się, że wytyczono trasy, którymi będziemy mogli jeździć, a jednocześnie przypominać sobie i innym o historii naszej ziemi - mówi Krzysztof Krasiński, Przewodniczący Rady Powiatu Sokólskiego.

Turystyka i historia

Swojej radości z otwarcia szlaków nie kryje Tadeusz Tokarewicz, wójt gminy Szudziałowo. Podkreślił, że ich stworzenie to nie tylko znakomity pomysł na rowerowe i motocyklowe wędrówki po miejscach pamięci, ale też możliwość prowadzenia lekcji w terenie przeznaczonych dla młodzieży. Dodał, że powstańcze szeregi zasiliło wielu mieszkańców reprezentowanej przez niego gminy.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna