Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tyle słońca, ile szkła

Wojciech Nowicki
Zależnie od przeznaczenia ogród zimowy może być ogrzewany lub nie. Ten pierwszy użytkuje się przez cały rok.
Zależnie od przeznaczenia ogród zimowy może być ogrzewany lub nie. Ten pierwszy użytkuje się przez cały rok.
O wartości rezydencji decyduje lokalizacja, powierzchnia, ale przede wszystkim rozmach. Ogród zimowy pozwoli cieszyć się zielenią bez względu na porę roku.

Zalet płynących z posiadania ogrodu zimowego jest sporo - mówi Andrzej Dembowski, współwłaściciel firmy Wiga System, dostarczającej elementy do ogrodów zimowych. - Choć w pierwszej kolejności służą przede wszystkim do uprawy ciepłolubnych roślin, stanowią idealne miejsce do relaksu.
Takie funkcjonalne "zielone salony" są zwyczajnie miłe dla oka. Urozmaicą przestrzeń każdego domu. Obecność szkła w konstrukcji sprawia wrażenie, że jednocześnie znajdujemy się w pomieszczeniu i na zewnątrz.
Nie trzeba dodawać, że odpowiednio zaprojektowany ogród zimowy wydatnie zwiększa wartość rynkową domu.

W którą stronę?
- Kiedy architekci przymierzają się do konstrukcji ogrodu zimowego, zazwyczaj odradzają umieszczenie oranżerii po północnej lub południowej stronie domu - wyjaśnia Justyna Karasiuk-Buczek, architekt. - Obie lokalizacje mają zasadnicze minusy. Jakie? Ogród od strony północnej będzie chłodny, do tego ciemny. Po stronie południowej zaś, choć słonecznie, latem będzie nie do wytrzymania.
Za optymalne rozwiązanie uznaje się ogród zimowy po wschodniej lub zachodniej stronie domu. Wtedy dogrzewanie i nasłonecznianie pomieszczenia odbywać się będzie w naturalny sposób - zgodnie z cyklem wschodów i zachodów słońca.

Jasno, bogato, ciepło
O ilości światła, jakie wpadać będzie do ogrodu zimowego oraz panującej w nim temperaturze decyduje przede wszystkim rodzaj przeszklenia. Samo szkło musi przepuszczać określoną ilość promieniowania podczerwonego i ultrafioletowego. Wymagania roślin są pod tym względem zróżnicowane. Dlatego warto zasięgnąć porady architekta zieleni.

Jeśli chcemy w oranżerii móc odpocząć z książką, popracować czy urządzić przyjęcie, najlepiej stosować w konstrukcjach drewno impregnowane ciśnieniowo i klejone warstwowo. Nie tylko wygląda naturalnie i estetycznie, ale ma także świetne właściwości termoizolacyjne.

Najlepszym sposobem ogrzania ogrodu zimowego jest wodne lub elektryczne ogrzewanie podłogowe. Działa dyskretne i skutecznie. Ciepło, rozchodząc się równomiernie po podłodze ujednolica temperaturę w całym pomieszczeniu. Alternatywną dla niego na letnie i zimowe dni jest klimatyzacja - zimą daje ciepło, a latem ochładza. Jest to jednak rozwiązanie kosztowne.

Zielony salon
- Wiele gatunków roślin, a i większość ludzi, dobrze czuje się w temperaturze ok. 20 stopni Celsjusza - mówi Jerzy Gwoździej, szef firmy ogrodniczej Egzoland. - Są to np. juki, draceny, diffenbachie. Nie wymagają też specjalnej pielęgnacji.
Sztuczne oświetlenie, choć nie jest niezbędne, w wersji dekoracyjnej przyda naszemu ogrodowi sporo uroku. Umożliwi nam także korzystnie z oranżerii po zmroku. Jeśli zaś nie możemy poświęcić roślinom należytej regularnej opieki, warto pomyśleć o systemie automatycznego podlewania, wietrzenia i zacieniania. Rośliny w przydomowej oranżerii powinny być bowiem zraszane codziennie, a w czasie upałów nawet kilka razy dziennie.

Warto też w ogrodzie zimowym wybudować zbiornik wodny, źródełko lub niewielką fontannę. W zbiorniku takim rośliny uprawiamy w pojemnikach lub specjalnie przygotowanych w dnie kieszeniach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna