Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

USK będzie się dzielił matczynym mlekiem. Podpisano umowę z trzema podlaskimi szpitalami wojewódzkimi

agsa
Mali pacjenci szpitali wojewódzkich w regionie będą mogli korzystać z Banku Mleka Kobiecego
Mali pacjenci szpitali wojewódzkich w regionie będą mogli korzystać z Banku Mleka Kobiecego Wojciech Wojtkielewicz
Umowę w tej sprawie z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym (USK) podpisały szpitale wojewódzkie w Białymstoku, Łomży i Suwałkach.

Chodzi o udostępnienie hospitalizowanym maluchom, przede wszystkim wcześniakom, pokarmu o największych walorach odżywczych. Szczegóły umowy przedstawiono we wtorek, 5 marca.

Bank Mleka Kobiecego działa od połowy styczna br. przy Klinice Neonatologii i Intensywnej Terapii USK. To pierwsza tego typu placówka w regionie. Pozwoli zapewnić najlepsze warunki opieki poporodowej dzieciom tych matek, które z różnych przyczyn nie mają własnego pokarmu.

– Mamy, które są dawczyniami, mają nadmiar pokarmu. To oznacza, że najpierw wykarmiają swoje dziecko, a dopiero potem mogą nadmiar pokarmu przekazać. Pacjentka przechodzi specjalne szkolenie, jak pozyskiwać pokarm w domu, jak go oznakować i jak przechować. My dostarczamy laktatory i butelki i oczywiście pokarm odbieramy – wyjaśniała dr Barbara Bebko, pielęgniarka naczelna i wieloletnia położna w Klinice Neonatologii USK.

Bank mleka powstał dzięki funduszom z budżetu państwa, a w kosztach jej utworzenia partycypował również samorząd województwa, przekazując na ten cel 100 tys. zł. Obecny na wtorkowym spotkaniu marszałek Artur Kosicki zapowiedział, że na jednej z najbliższych sesji sejmik zamierza rozważyć kolejne dofinansowanie Banku Mleka Kobiecego.

Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Białymstoku Cezary Nowosielski podkreślał, że inicjatywa utworzenia laboratorium gromadzącego pokarm naturalny jest bardzo cenna:

– Nasz szpital jest drugim pod względem liczby urodzeń w województwie podlaskim (najwięcej urodzeń jest w USK – przyp. red). Dlatego na pewno będziemy z banku mleka korzystać – powiedział.

Dla dyrektora Szpitala Wojewódzkiego im. Ludwika Rydygiera w Suwałkach Adama Szałandy utworzenie Banku Mleka Kobiecego w Białymstoku ma jeszcze inny wymiar:

– Suwałki to są kresy województwa i ta dostępność do procedur medycznych wspomagających proces leczenia najmłodszych pacjentów jest troszeczkę utrudniona. Utworzenie banku i dostęp do tego pokarmu stwarza nowe procedury, umożliwiające tym naszym najmłodszym pacjentom jak najszybszy powrót do zdrowia – mówił.

Jak zauważył dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży Jarosław Pokoleńczuk, porozumienie zawarte pomiędzy placówkami dotyczy nie tylko korzystania z pokarmu, ale także jego pozyskiwania. A do tego też są specjalne procedury.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna