Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Platforma Obywatelska chce delegalizacji ONR. Pod wnioskiem podpisał się Robert Tyszkiewicz

Bartłomiej Romanek, jch, AIP
Sławomir Nitras tłumaczy, że wniosek złożono ze względu na różne skandaliczne zdarzenia, do których dochodziło podczas marszów ONR czy mszy świętych, na których był propagowany faszyzm.
Sławomir Nitras tłumaczy, że wniosek złożono ze względu na różne skandaliczne zdarzenia, do których dochodziło podczas marszów ONR czy mszy świętych, na których był propagowany faszyzm. Jarosław Jakubczak
Posłowie Platformy Obywatelskiej domagają się delegalizacji Obozu Narodowo-Radykalnego. Dzisiaj w tej sprawie złożą wniosek do prokuratora generalnego.

Czworo posłów Platformy Obywatelskiej - Agnieszka Pomaska, Sławomir Nitras, Paweł Olszewski oraz Cezary Tomczyk - domaga się rozwiązania Obozu Narodowo-Radykalnego. Podpis pod wniosłem złożył również poseł z Białegostoku - Robert Tyszkiewicz. We wtorek posłowie złożą wniosek do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro.

- Dziś złożyłem podpis pod wnioskiem o delegalizację ONR. Jutro Klub PO złoży wniosek do Kancel. Prezydenta - napisał na Twitterze Robert Tyszkiewicz.

Do pomysłu zdelegalizowania odniósł się podlaski poseł Kukiz'15, Adam Andruszkiewicz:

- Platforma Obywatelska chce zdelegalizować polskie organizacje narodowe... mam nadzieję, że PiS poprze nasz projekt powołania komisji śledczej ds. reprywatyzacji w Polsce, plus zbadamy dokładnie sprawę Amber Gold - a wówczas to może zbierze się materiał, aby to PO uznać za organizację przestępczą (przynajmniej jej "górę") i uda się tych cyników pozamiatać. Czas rozliczeń się nie skończył. On dopiero nadchodzi.

Zobacz też 82. rocznica powstania ONR. Kto wydał zgodę na marsz? (zdjęcia, wideo)

- W związku ze stwierdzeniem rażących i uporczywych naruszeń prawa przez Stowarzyszenie Obóz Narodowo-Radykalny zwracamy się o złożenie do właściwego Sądu wniosku o rozwiązanie Stowarzyszenia ONR - piszą parlamentarzyści we wniosku.

Działacze ONR opublikowali specjalne oświadczenie, w którym możemy przeczytać m.in.:

- Wniosek o delegalizację ONR należy traktować jako próbę odwrócenia uwagi społeczeństwa od rzeczywistych problemów, szczególnie od afery ws. gruntów warszawskich i zrujnowanego wizerunku czołowej działaczki Platformy Obywatelskiej, Hanny Gronkiewicz – Waltz. Afera ta może doprowadzić do politycznego upadku Platformy Obywatelskiej, czego szczerze życzymy, gdyż cała Polska odetchnęłaby z ulgą. Alternatywą byłoby wcześniejsze zdelegalizowanie PO, co biorąc pod uwagę działalność i wątpliwe „dokonania” tej partii, byłoby ze wszech miar rozsądne i korzystne dla kraju.

Czemu adresatem wniosku jest prezydent Częstochowy? Bo ONR jako stowarzyszenie formalnie został zarejestrowany pod Jasną Górą, w jednej z kamienic przy ulicy Ogrodowej. Sławomir Nitras tłumaczy, że wniosek złożono ze względu na różne skandaliczne zdarzenia, do których dochodziło podczas marszów ONR czy mszy świętych, na których był propagowany faszyzm.

Czarę goryczy przepełniły jednak wydarzenia z pogrzebu „Inki” i „Zagończyka” przed Bazyliką Mariacką w Gdańsku, gdzie doszło do incydentów z udziałem ONR i Komitetu Obrony Demokracji.

Zobacz tu Danuta Siedzikówna "Inka". Pogrzeb w Gdańsku. W Białymstoku również uczczono pamięć o bohaterce AK (wideo)

- Pierwszy raz mieliśmy do czynienia z sytuacją, gdy w trakcie uroczystości z udziałem prezydenta i pani premier niektórzy uczestnicy zostali z nich po prostu wyrzuceni przy udziale ludzi, którzy byli pod flagami ONR-u - mówi Nitras. Co ciekawe, ONR złożył w sprawie gdańskich wydarzeń zawiadomienie do prokuratury. Posłowie PO uważają, że jako pierwszy działania powinien podjąć prokurator generalny, ale drugą osobą, która powinna wystąpić o delegalizację stowarzyszenia, jest prezydent Częstochowy, co wynika z faktu, że na terenie miasta zarejestrowano ONR.

- Zapowiadany wniosek nie wpłynął jeszcze do Urzędu Miasta Częstochowy. Jak wpłynie, zostanie przeanalizowany, zgodnie z zakresem kompetencji nadzorczych prezydenta miasta - mówi nam Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Częstochowie. Według naszych informacji, mało prawdopodobne jest jednak to, żeby prezydent związany z lewicą zdecydował się podjąć działania w celu delegalizacji ONR. Krzysztof Matyjaszczyk od lat stara się zdystansować od polityki, a to byłoby zaprzeczeniem jego wcześniejszej postawy. Kilkanaście miesięcy temu chodziły nawet pogłoski, że Matyjaszczyk wystąpi z SLD i utworzy własne ugrupowanie samorządowe. W Częstochowie wiele osób jest zaskoczonych wnioskiem polityków PO, bo mało kto wiedział, że ONR formalnie funkcjonuje w mieście.

Marsz ONR w Białymstoku

82. rocznica powstania ONR. Obchody w Białymstoku. Marsz prz...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna