Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Potrzebujemy płazów, one - nas

(DKR)
pixabay
800 metrów barier ochronnych dla migrujących płazów ma w tym roku powstać w Białymstoku. To już piąty rok z rzędu, kiedy miasto podejmuje takie działania. Potrwają one do końca maja.

- Rola płazów w ekosystemie jest bardzo ważna. Są one pokarmem dla innych zwierząt. Zwłaszcza młode żabki stanowią pokarm dla drapieżników, bezkręgowców czy ptaków - wyjaśnia Adam Hermaniuk z Zakładu Ekologii Zwierząt na Uniwersytecie w Białymstoku. - Gdyby zginął ten bardzo ważny element łańcucha troficznego, to cała przyroda bardzo by ucierpiała. Miałoby to duże skutki w życiu innych zwierząt.

Płazy to nie tylko pokarm, ale są także drapieżnikami.

- Zjadają duże ilości owadów - podkreśla biolog.

I zaznacza, że wszystkie płazy są pod ochroną - część nawet pod ścisłą - a i tak są najbardziej zagrożoną grupą kręgowców na świecie. Powodów tego jest wiele.

Wiele płazów ginie w trakcie migracji do miejsc rozrodu, czyli do zbiorników wodnych. Wtedy przekraczają drogi i często są rozjeżdżane

Adam Hermaniuk
Wydział Biologiczno-Chemiczny Uniwersytetu w Białymstoku

- Żyją na styku dwóch środowisk - wody i lądu - i potrzebują naprawdę bardzo czystego środowiska, a z tym szczególnie w pobliżu miasta bywa różnie - tłumaczy Hermaniuk. - Bardzo wiele płazów ginie też w trakcie migracji do miejsc rozrodu, czyli do zbiorników wodnych. Wtedy przekraczają drogi i często są rozjeżdżane - dodaje.

Z problemem ginięcia płazów pod kołami samochodów od pięciu lat walczy Urząd Miejski w Białymstoku. W tym roku w planach jest montaż 800 metrów barierek ochronnych, które uniemożliwią wejście płazów na jezdnię. Bariery o długości 550 metrów zostaną zamontowane przy chodniku na ul. Karpińskiego i fragmencie ul. Solnickiej. Natomiast te o długości 250 metrów przy ul. Solnickiej. Ich wysokość sięgnie ok. 45 centymetrów. Od strony lasów i pól pojawią się też pojemniki na płazy, z których zwierzęta codziennie będą przenoszone w bezpieczne miejsca.

Jak na razie nie wiadomo, kto zajmie się wykonaniem i montażem barierek oraz sporządzeniem sprawozdania z gatunków i liczby migrujących zwierząt. Do dziś zainteresowani podjęciem się tego zadania mogą składać oferty.

Działania potrwają od momentu podpisania umowy do końca maja.

Dzięki tej akcji w latach 2013-2016 udało się uratować aż 3 430 płazów z siedmiu różnych gatunków. Najliczniejszą grupę stanowiły: ropucha szara i żaba moczarowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna