Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca w Podlaskiem. Kto w tym roku znajdzie pracę? Sprawdź!

Ewa Wyrwas
Ewa Wyrwas
Źródło: Barometr zawodów 2016
Mechanicy samochodowi będą w tym roku potrzebni w Suwałkach, w Łomży - pracownicy call center, w Bielsku - pielęgniarki, a w Białymstoku - specjaliści z branży IT. Choć tak w zasadzie, pielęgniarki i specjaliści IT potrzebni będą wszędzie.

Tak wynika z „Barometru zawodów” - innowacyjnego badania realizowanego przez powiatowe urzędy pracy w całym kraju, we współpracy z prywatnymi agencjami zatrudnienia.

Badanie pokazuje, w jakich zawodach (w każdym polskim powiecie) będą mniejsze, a w jakich większe szanse na pracę. To badanie, pierwsze na naszym rynku regionalnym, dotyczy roku 2016.

Sprawdzenie trendów jest proste: zawody zostały podzielone na trzy grupy: deficytowe (w których nie powinno być trudności ze znalezieniem pracy), zrównoważone (czyli takie, w których liczba ofert pracy będzie zbliżona do liczby osób zdolnych i chętnych do podjęcia zatrudnienia) oraz nadwyżkowe (w których znalezienie pracy może być trudniejsze ze względu na brak pracowników spełniających wymagania pracodawców). Tabele pokazujące szczegółowy rozkład zawodów zostały opracowane dla każdego powiatu i miasta powiatowego, również w województwie podlaskim.

Praca w Podlaskiem. Kto w tym roku znajdzie pracę? Sprawdź!
Źródło: Barometr zawodów 2016

Co z tego wynika?

Z informacji zawartych w raporcie wynika np., że więcej zatrudniać będzie się w miastach i powiatach skupionych wokół stolic podregionów - Białegostoku, Suwałk i Łomży. Dlaczego? Ponieważ te obszary najbardziej dynamicznie rozwijają się gospodarczo. Do tego dochodzi jeszcze powiat bielski i wysokomazowiecki. Pozostała część województwa zostaje w tyle. Na końcu zestawienia (jeśli chodzi o rozwój oraz zatrudnianie) znajdują się powiaty: kolneński, moniecki, sejneński i sokólski.

Zobacz też Wypadek na S8. Zderzenie trzech pojazdów. Droga zablokowana (zdjęcia)

Na to, kogo będą poszukiwać pracodawcy, wpływa w pewnym stopniu specyfika danego regionu. I tak np. w powiecie łomżyńskim od kilku lat prężnie rozwijają się przedsiębiorstwa sprzedaży internetowej oraz oferujące usługi call center. One potrzebować będą m.in. pracowników sprzedaży internetowej, ankieterów czy teleankieterów. W powiecie wysokomazowieckim pracę znajdą technolodzy żywności (w branży mleczarskiej) oraz kierowcy, głównie ciągnika siodłowego oraz kierowcy autobusów (w prężnie rozwijającej się branży transportowej).

Natomiast fachowcy, którzy poszukiwani będą w całym województwie, to specjaliści branży budowlanej czy handlowej. Zapotrzebowanie na innych z kolei, jak pielęgniarki czy specjaliści branży IT, to tendencje ogólnoświatowe - przedstawiciele tych zawodów (zwłaszcza z branży IT) znajdują się w czołówce najbardziej przyszłościowych zawodów na świecie.

Skąd bierze się zapotrzebowanie na analityków, testerów i operatorów systemów teleinformatycznych, pielęgniarki, samodzielne księgowe czy szefów kuchni? Z przemian, jakimi podlega gospodarka: białostocka, podlaska, polska i światowa. Z coraz większego znaczenia finansów, informacji i postępu technologicznego oraz specjalistycznych usług.

Praca w Podlaskiem. Kto w tym roku znajdzie pracę? Sprawdź!
Źródło: GUS

Czego nam brakuje?

Do tego dochodzą przyczyny lokalne. Według autorów raportu, należy do nich np. brak odpowiednich specjalistów na regionalnym rynku. Wolą oni wyjechać do większych aglomeracji bądź za granicę, gdzie warunki pracy są konkurencyjne względem oferowanych w województwie podlaskim. Do tego dochodzi brak wystarczającej liczby przedsiębiorstw oraz wolnych miejsc pracy, w których kandydaci mogliby zdobyć doświadczenie niezbędne do pracy w danym zawodzie. Dotyczy to zwłaszcza wspominanych już analityków, testerów i operatorów systemów teleinformatycznych.

Zobacz też Miss Podlasia 2016. Sesja zdjęciowa w strojach kąpielowych (zdjęcia, wideo)

Kolejną przyczyną jest np. zbyt mała liczba osób, które mają odpowiednie kompetencje zawodowe. Chodzi tu np. o znajomość aktualnych przepisów prawa czy języków obcych w przypadku samodzielnych księgowych lub też posiadanie aktualnych uprawnień do wykonywania zawodu m.in. w przypadku diagnostów samochodowych, kierowców ciągnika siodłowego, kierowników budowy czy pielęgniarek (tracą uprawnienia po 5 latach niewykonywania zawodu)

Co z kolei na wpływa na to, że pewne zawody stały się w województwie podlaskim nadwyżkowe i nie budzą zainteresowania pracodawców?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna