Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Od poniedziałku do piątku specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  Powrót do świata dźwięku

  Powrót do świata dźwięku

  (luk)

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Za miesiąc, 43-letnia mieszkanka Podlasia, znów będzie mogła usłyszeć dźwięki. To efekt operacji wszczepienia implantu ślimakowego, jaka odbyła się w piątek w białostockiej Klinice Otolaryngologii.
  Pierwszą w naszym regionie operację wszczepienia implantu ślimakowego osobie niesłyszącej, przeprowadzili wspólnie prof. Henryk Skarżyński, szef Instytutu Patologii i Fizjologii Słuchu w Warszawie i prof. Marek Rogowski, kierownik Kliniki Otolaryngologii Akademii Medycznej w Białymstoku. Pacjentką była kobieta, która ogłuchła ponad rok temu po zachorowaniu na zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
  - Zabieg przeszedł bardzo pomyślnie, za miesiąc, gdy zagoją się pooperacyjne blizny, kobiecie podłączymy procesor mowy i będzie słyszała i mówiła - powiedział po operacji prof. Marek Rogowski.
  Jak działa wszczep ślimakowy? Otóż dźwięki wychwytywane przez zewnętrzny mikrofon, zamieniane są w sygnały elektroniczne, przesyłane drogą fal radiowych do implantu. Implant z kolei przesyła właściwy sygnał elektryczny do elektrody w ślimaku. Nerw słuchowy jest stymulowany dostarczanymi impulsami elektrycznymi i generuje tzw. potencjał czynnościowy, który przesyła do mózgu. Mózg odbiera ten potencjał i interpretuje go jako wrażenie słuchowe.
  Więcej w papierowym wydaniu Gazety Współczesnej.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Współczesna.pl to aktualne informacje z woj. podlaskiego i części woj. warmińsko-mazurskiego. POLUB NAS na Facebooku

   Współczesna.pl jest na Twitterze

   Polecamy

   "Między nami dziewczynami". Poradnik dla mam i córek

   Lupus Media - białostocka agencja podbija rynek reklamowy

   Lupus Media - białostocka agencja podbija rynek reklamowy

   Dożynki 2017 - zobacz dodatek

   Dożynki 2017 - zobacz dodatek

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Gry On Line - Zagraj Reklama