Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Białostocka. Robot Photon wystąpi w TVP1

(UK)
Ekipa Photona prawie w komplecie. Od lewej: Maciej Kopczyński, Michał Grześ, Krzysztof Dziemiańczuk i Marcin Joka oraz dwa Photony
Ekipa Photona prawie w komplecie. Od lewej: Maciej Kopczyński, Michał Grześ, Krzysztof Dziemiańczuk i Marcin Joka oraz dwa Photony Anatol Chomicz
Robot do edukacyjnych zadań specjalnych oraz jego twórcy wystąpią w telewizji.

Już dziś o godz. 18.30 w magazynie TVP 1 „Świat się kręci” będzie można zobaczyć robota Photona, który sławi Politechnikę Białostocką i swoich konstruktorów nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Program jest nagrywany na żywo.

- Cieszymy się, że będziemy mogli zaprezentować Pho-tona nieco szerszemu gronu - mówi Maciej Kopczyński z Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej, opiekun projektu. - Chcemy nieco o nim opowiedzieć i pokazać, co potrafi.

A potrafi całkiem sporo. Wymyślony został po to, żeby uczyć dzieci logicznego myślenia i podstaw programowania. Połączony jest ze specjalnym oprogramowaniem. Może być wykorzystywany np. do wykonywania konkretnych zadań, za które dzieci otrzymują punkty. Później mogą je zamieniać na udoskonalanie robota. Zapewnia i rozrywkę, i naukę.

- Nasz projekt wystartował w październiku 2014 roku - wspomina Maciej Kopczyński. - Michał Grześ i Michał Bogucki z wydziału mechanicznego oraz Marcin Joka i Krzysztof Dziemiańczuk z wydziału informatyki Politechniki Białostockiej zgłosili się do mnie, żebyśmy spróbowali wystartować z jakimś projektem na konkurs Imagine Cup.

Zrobili burzę mózgów i powstała koncepcja stworzenia gry, którą można by przenieść do świata rzeczywistego. Finalnie, zamiast niej powstał robot, którego celem jest edukacja najmłodszych.

- Zauważyliśmy, że dużym problemem, jeśli chodzi o dzieci, jest to, że używają elektroniki, komputerów, tabletów, telefonów komórkowych jako bierni użytkownicy - zapewnia Kopczyński. - Korzystają z różnego rodzaju gier i rozrywek, na przykład w internecie, i nic za tym nie idzie. Co z tego, że dziecko, które ma 4 czy 5 lat potrafi lepiej obsługiwać komputer czy telefon od swoich rodziców, skoro te urządzenia nie wpływają na jego rozwój.

Dlatego członkowie ekipy postanowili stworzyć projekt, który pomógłby dzieciom popatrzeć na komputer z trochę innej perspektywy. Tak powstał Photon - wspomniany już robot.

- Foton jest jedną z cząstek elementarnych - wyjaśnia Maciej Kopczyński. - A naukę i edukację, możemy traktować jako pewną cząstkę elementarną, jeśli chodzi o rozwój dzieci. Stąd pojawiła nam się w głowach taka nazwa, pisana jednak nie po polsku, a z angielskiego - Photon.

Póki co Photonów jest sześć. W przyszłości ma ich być więcej. Jeszcze nie mówią, ale jak zapowiadają twórcy - to też ma się niedługo zmienić.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna