Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowelizacja ustawy o służbie cywilnej. Nowe przepisy. Zapowiada się kadrowa rewolucja

Julia Szypulska, Izabela Krzewska
W przypadku Podlaskiego przepisy obejmą, póki co, jedynie urząd wojewódzki. W PUW status pracownika służby cywilnej ma 60 osób. Na razie do żadnych zmian na stanowiskach tam nie doszło.
W przypadku Podlaskiego przepisy obejmą, póki co, jedynie urząd wojewódzki. W PUW status pracownika służby cywilnej ma 60 osób. Na razie do żadnych zmian na stanowiskach tam nie doszło. jch
Zapowiada się kolejna kadrowa rewolucja. Kilkudziesięciu kierowników i ich zastępców boi się utraty stanowisk.

Chodzi o urzędników służby cywilnej, którzy wkrótce utracą swój dotychczasowy status. Niektórzy, przy okazji, także pracę, jeśli piastują wyższe stanowiska.

To wynik nowelizacji ustawy o służbie cywilnej. Nowe przepisy weszły w życie pod koniec stycznia. Przewidują m.in. zniesienie konkursów na wyższe stanowiska w służbie. W zamian za to urzędnicy będą powoływani. Jednocześnie ustanie stosunek pracy z osobami aktualnie zajmującymi te stanowiska, chyba, że zostaną im zaproponowane nowe warunki zatrudnienia. Do służby cywilnej należą m.in. ministerstwa, urzędy centralne czy też urzędy wojewódzkie oraz izby skarbowe.

To nie nakaz, ale...

W przypadku Podlaskiego przepisy obejmą, póki co, jedynie urząd wojewódzki. W PUW status pracownika służby cywilnej ma 60 osób. Na razie do żadnych zmian na stanowiskach tam nie doszło.

- Nie jest powiedziane, że zmieni się obsada - twierdzi Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski. - Przepisy dają jedynie taką możliwość, ale nie jest to nakaz. Na pewno będziemy musieli dostosować warunki zatrudnienia na stanowiskach do obowiązującego prawa.

Zobacz też Zmiany w policji. Jarosław Zieliński: Policja powinna być bardziej przyjazna

Jeśli jednak urzędnik nie przyjmie nowych warunków pracy i płacy, jego umowa ulegnie automatycznemu rozwiązaniu w ciągu 30 dni od wejścia w życie ustawy, czyli 22 lutego. Wojewoda zapewnił, że nie będzie zwlekał z ich przedstawieniem. Stać się to ma w ciągu najbliższych dni.

W korpusie służby cywilnej jest administracja podatkowa. Ale wygląda na to, że na gruncie lokalnym wspomniana ustawa jej nie obejmie. Wcześniej bowiem musiałaby wejść w życie inna ustawa (o administracji podatkowej), która dałaby dyrektorowi białostockiej izby skarbowej czy jego zastępcy status wyższego stanowiska. Możliwe, że stanie się to w lipcu. W tej chwili to formalnie stanowiska średniego szczebla zarządzania i jako takie nie podlegają zmianom.

Odejdą w stan spoczynku?

Od marca poważne zmiany kadrowe czekają prokuratury. Po reformie mają m.in. zniknąć apelacyjne. Zamiast nich będą prokuratury regionalne. Ale czy w miejsce apelacyjnych? Czy regionalna zastąpi apelacyjną w Białymstoku? Tego na razie nie wiadomo.

- W Prokuraturze Apelacyjnej w Białymstoku jest 26 nominowanych prokuratorów (w tym czterech delegowanych do jednostek m.in. w Olsztynie i Suwałkach - przyp. red.) - wylicza jej rzecznik, prokurator Janusz Kordulski.

Ustawę przed weekendem bez poprawek przyjął Senat; teraz czeka na podpis prezydenta. Może wejść w życie 4 marca. Tego dnia automatycznie wygaszone zostaną kadencje prokuratorów pełniących kierownicze stanowiska. Chodzi o tzw. funkcyjnych, a więc szefów i zastępców prokuratur rejonowych i okręgowych, a także naczelników wydziałów, kierowników działów, rzeczników prasowych, dyscyplinarnych. W skali województwa podlaskiego to kilkadziesiąt osób.

Jak donosi jedna z rozgłośni radiowych, reforma wystraszyła prokuratorów apelacyjnych, którzy zaczęli masowo składać wnioski o przejście na emeryturę. Prokurator Kordul-ski nie potwierdza. W tym roku nikt z białostockiej PA nie złożył wniosku o przejście w stan spoczynku. Niewykluczone, że to się zmieni. Ale powodem nie musi być obawa przed zmianami, lecz korzystne przepisy, które pozwalają przejść na wcześniejszą emeryturę (mężczyznom w wieku 60 lat, kobietom - 55 lat). Skorzystać z nich można tylko do 2017 r.

Tak było w służbie cywilnej:

  • konkursy na stanowiska kierownicze;
  • co najmniej 5-letnie doświadczenie na stanowisku kierowniczym w administracji rządowej i 7-letnie w jednostkach sektora finansów publicznych;
  • wymóg niebycia członkiem partii politycznej w ciągu 5 lat przed objęciem stanowiska

Tak jest:

  • zamiast konkursów powoływanie;
  • brak dotychczas wymaganego doświadczenia w administracji publicznej;
  • wymóg niebycia członkiem partii w momencie objęcia stanowiska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna