Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku. Pierwsze lody przełamane. Teraz dążą do perfekcji

Donata Żmiejko
Panie z zespołu wokalno-tanecznego „Podlaskie korale” z białostockiego UTW już zwyczajowo wzbudzają entuzjazm w publiczności.
Panie z zespołu wokalno-tanecznego „Podlaskie korale” z białostockiego UTW już zwyczajowo wzbudzają entuzjazm w publiczności. Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku
Tańczą i śpiewają. I to jak? Ich występy wzbudzają emocje wśród widzów - nie tylko w Polsce, którzy nie szczędzą braw, bijąc je na stojąco. A to tylko amatorzy, którzy utworzyli zespół wokalno-taneczny. To białostoccy seniorzy.

Początki nie były łatwe - wspominają panie z zespołu wokalno-tanecznego (nadal jeszcze pod roboczą nazwą) „Podlaskie korale”, słuchaczki Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku. - Byłyśmy amatorkami w tej dziedzinie. Na początku to była ciężka praca, ale dałyśmy radę.

Zespół powstał w ramach międzynarodowego projektu BASE, który realizował Uniwersytet Trzeciego Wieku w Białymstoku. Partnerami byli Hiszpanie, Turcy i Litwini. Jego uczestnicy poznawali kulturę tych krajów i uczyli się ich tańców oraz piosenek. Pierwsze warsztaty śpiewu odbyły się w styczniu 2014 r. w Klubie „Jubilat”. Wzięło w nich udział ok. 30 słuchaczy, uczestników projektu i członków grupy śpiewaczej. Prowadziła je Danuta Sajur (koordynator projektu) wraz ze Zdzisławem Kulikowskim, który przygotował sprzęt muzyczny, mikrofony, nagłośnienie. Natomiast zajęcia taneczne rozpoczęły się w lutym, a prowadziła je Anna Tarasik w Klubie „Kaktus”. Podczas warsztatów tanecznych słuchaczki UTW uczyły się tańców takich, jak: polonez, podlasiak, tańce żydowskie... Już na początku były też zajęcia nauki orientalnego tańca tureckiego, który nie jest łatwy dla tancerzy (składają się na niego zarówno tańce bardzo szybkie, jak i wolne) i hiszpańskiego.

I już w sierpniu 2014 r. partnerzy projektu BASE z czterech krajów w Białymstoku mieli premierę wspólnego międzynarodowego spektaklu. Litwini, Turcy, Hiszpanie i Polacy zaprezentowali swoje muzyczne, wokalne i taneczne umiejętności. Na występy w ramach projektu w każdym kraju partnerskim zostały zaprojektowane i uszyte specjalne stroje. Grupa polska miała barwne regionalne stroje podlaskie, kolorowe stroje do tańca tureckiego, oryginalne, zwiewne, zmysłowe stroje do tańca hiszpańskiego La Paloma i stylowe, długie suknie do tańca dworskiego z XVII wieku. Wszyscy artyści mieli ogromną tremę, ale białostocki zespół wypadł wspaniale. Potem były występy w krajach partnerskich. Wszędzie nasz zespół był przyjmowany z entuzjazmem. Uczestnicy projektu BASE z różnych europejskich państw wspólnie stworzyli międzynarodowe artystyczne widowisko, razem z innymi partnerami wykonując swoje pieśni, tańce, melodie.

- Projekt został zrealizowany, ale zespół nadal chce działać - mówi Danuta Sajur, która była koordynatorką wszystkich projektów międzynarodowych realizowanych przez UTW w Białymstoku. - Włożyłyśmy bardzo dużo pracy i teraz chcemy się doskonalić w tym, co robimy. Chcemy dążyć do perfekcji.

Jak mówi Anna Paszkiewicz-Gadek (z zawodu chemik, prowadzi sekcję malarską „Pędzel” na UTW - zaczęła malować po przejściu na emeryturę), ludzie odkryli w sobie talenty i to jest bardzo ważne. To była aktywizacja do działań. Jest zaangażowanie w to, co robimy.

- W zespole nauczyłyśmy się tzw. obycia scenicznego, teraz nie ma już takiej tremy, jak na początku - mówi Halina Wiszowata z UTW, prowadząca sekcję gimnastyczną, należy do sekcji turystycznej i taneczno-wokalnej). - Szkoda byłoby zaprzepaścić tego, czego już się nauczyłyśmy. Mamy wspaniałe stroje stosowne do tańców. Chcemy dalej występować.

- Teraz musimy pracować, aby w każdym elemencie naszych występów dążyć do perfekcji - mówi Anna Paszkiewicz-Gadek. - Na różnych scenach nasz zespół zrobił furorę.

Jak podkreślają panie seniorki, ważne dla nich są występy z dziećmi. Trwa współpraca po realizacji projektu BASE. Panie występują na różnych imprezach jubileuszowych, osiedlowych, podczas wernisaży. I zawsze wzbudzają emocje w publiczności. Teraz myślą o utworzeniu kabaretu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna