Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Numer 112. Ten numer ratuje życie. Nie dzwoń bez potrzeby (zdjęcia)

(luk)
Niestety, ciągle większość odbieranych w CPR telefonów to zgłoszenia fałszywe. Każde takie połączenie zajmuje jednak czas, w którym można by pomóc komuś, kto tego naprawdę potrzebuje.
Niestety, ciągle większość odbieranych w CPR telefonów to zgłoszenia fałszywe. Każde takie połączenie zajmuje jednak czas, w którym można by pomóc komuś, kto tego naprawdę potrzebuje. Anatol Chomicz
Rocznie operatorzy numeru alarmowego 112 w Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Białymstoku odbierają ok. 350 tys. telefonów. Aż 75 proc. z nich to zgłoszenia niezasadne. Są osoby, które właśnie tu dzwonią zapytać o numer do sklepu czy z prośbą o odblokowanie telefonu.

Białostockie CPR obejmuje całe województwo podlaskie. Operatorzy przyjmują tu dziennie średnio 1000 telefonów. Najwięcej zgłoszeń jest w godz. 14-19. Wówczas, w ciągu godziny, do CPR w Białymstoku dociera 110-150 zgłoszeń. Najwięcej przekazywanych jest policji, ratownictwu medycznemu, ale też np. straży miejskiej i pożarnej oraz pogotowiu energetycznego. Często to sami operatorzy są w centrum zdarzeń. Np. w 2015 roku udzielili pomocy kobiecie, która nie mogła rozmawiać wprost ze względu na obecność obok niej sprawcy przemocy. Uratowali też samobójcę, chcącego skoczyć z okna.

W 2014 roku słynna była akcja uratowania 3-tygodniowego dziecka, które przestało oddychać, a operator przez telefon udzielał instrukcji pierwszej pomocy. Dzięki operatorom numeru 112 zidentyfikowano także osobę, która dzwoniła wcześniej, zgłaszając podłożenie bomby w budynku urzędu miejskiego.

Niestety, ciągle większość odbieranych w CPR telefonów to zgłoszenia fałszywe. Każde takie połączenie zajmuje jednak czas, w którym można by pomóc komuś, kto tego naprawdę potrzebuje.

- Na 10 połączeń, siedem to połączenia niewłaściwe - przyznaje Krzysztof Hryniewicki, kierownik Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Białymstoku. - Ludzie dzwonią z pytaniem np. o numer telefonu do sklepu całodobowego albo z prośbą o podanie PIN-u, który odblokuje im telefon komórkowy- w przypadku zablokowania telefonu można wybrać bowiem tylko numer 112. Tylko że my nie jesteśmy w stanie tego PIN-u podać.

Na szczęście niewiele jest głupich żartów. CPR dysponuje narzędziami informatycznymi, dzięki którym można od razu zweryfikować numer, z jakiego ktoś dzwoni i lokalizację takiej osoby.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna