Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najpiękniejsze murale są w Białymstoku. Tak zdecydowali internauci (zdjęcia)

(jch)
W Białymstoku znajduje się ok. dwudziestu murali wielkoformatowych oraz kilkadziesiąt małoformatowych. Takie malowidła można spotkać w różnych miejscach, nie tylko na ścianach budynków, ale również np. na murach, ogrodzeniach i w tunelach.
W Białymstoku znajduje się ok. dwudziestu murali wielkoformatowych oraz kilkadziesiąt małoformatowych. Takie malowidła można spotkać w różnych miejscach, nie tylko na ścianach budynków, ale również np. na murach, ogrodzeniach i w tunelach. Marcin Jakowiak/UM Białystok
Białystok to miasto z najpiękniejszymi muralami w Polsce – tak zdecydowali internauci w głosowaniu przeprowadzonym na stronie Portalu Komunalnego.

Dzięki głosom internautów Białystok zajął pierwsze miejsce w zestawieniu polskich miast z najpiękniejszymi muralami. Na stolicę Podlasia oddano prawie 3,3 tys. głosów, co stanowiło aż 43% wszystkich ocen. Kolejne miejsca na podium zajęły Łódź (24%) i Gorzów Wielkopolski (12%). O miano tego z najpiękniejszymi grafikami ściennymi rywalizowało dwanaście miast.

– Dziękujemy za wszystkie głosy i za to wyróżnienie. Białostockie murale bez wątpienia wzbogacają przestrzeń publiczną i przyciągają wzrok, nie tylko mieszkańców, ale również osób, które odwiedzają nasze miasto – mówi zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. – Wielkoformatowe murale na stałe wpisały się w miejski krajobraz, mają walory artystyczne i estetyczne. Dlatego też czekamy na kolejne ciekawe i wartościowe projekty oraz udane realizacje.

W Białymstoku znajduje się ok. dwudziestu murali wielkoformatowych oraz kilkadziesiąt małoformatowych. Takie malowidła można spotkać w różnych miejscach, nie tylko na ścianach budynków, ale również np. na murach, ogrodzeniach i w tunelach. Białostocki street-art można podzielić na trzy rodzaje. Sportowy – tworzony przez kibiców, zaangażowany społecznie – realizowany najczęściej przez fundacje i stowarzyszenia lub w ramach różnych akcji oraz artystyczny – tworzony przez profesjonalnych artystów, najczęściej przy okazji festiwali czy w ramach Dni Sztuki Współczesnej.

Najbardziej znanym muralem jest „Dziewczynka z konewką” namalowana przez artystkę Natalię Rak na budynku przy Al. Piłsudskiego 11/4. Kilka wielkoformatowych grafik ściennych powstało z inicjatywy Białostockiego Ośrodka Kultury w ramach East Side Street Art podczas Dni Sztuki Współczesnej. Wśród innych grafik można wymienić np. niebieski mural promujący Up To Date Festival, ten z ul. Armii Krajowej, który powstał w ramach akcji uczącej tolerancji „Farby w rękę i pod rękę” oraz mural historyczny, upamiętniający deportacje w głąb ZSRR, zlokalizowany na Węglówce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna