Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kadry z przeszłości. Datownik zmian z 585 lat

Kazimierz Radzajewski [email protected]
Już w 1925 roku ełczanie mieli swoją promenadę nad jeziorem, a 15 lat wcześniej zbudowano im betonowy most. Na skwerze stał pomnik Karla Leonharda Velthusena, sędziego i poety. Obecnie jest inaczej, choć tylko nieznacznie.
Już w 1925 roku ełczanie mieli swoją promenadę nad jeziorem, a 15 lat wcześniej zbudowano im betonowy most. Na skwerze stał pomnik Karla Leonharda Velthusena, sędziego i poety. Obecnie jest inaczej, choć tylko nieznacznie.
Teraźniejszy most na jez. Ełckim ma równo 100 lat. Blisko 600-letnie miasto to także inne okrągłe daty.

Jubileusz 585-lecia Ełku to tylko pomysł promocyjny. W historii miasta znajdujemy wiele ciekawych rocznic. Jedną z nich jest fakt, że 440 lat temu Ełk zaistniał na mapie Prus.

Kalendarium historycznych zdarzeń wydał właśnie Urząd Miasta w Ełku. Czytamy w nim m.in., że w 1910 r. zbudowano nowy most, który połączył miasto z wyspą zamkową.

Budowali mosty, szkoły

To ta sama przeprawa przez jezioro, którą ełczanie chodzą do dziś. 100 lat temu pruskie władze nazwały most mianem Suermondt Brücke, właśnie wtedy rozebrano drewnianą konstrukcję, bo groziła zawaleniem.
W tym roku 130-lecie obchodzi gmach obecnej Szkoły Podstawowej nr 2 i Gimnazjum nr 1. W 1880 r. budynek miał inne przeznaczenie. Ulokowano w nim sąd miejski.

210 lat temu i w przełomowym roku 1800 utworzono w Ełku seminarium nauczycielskie. Pierwszym dyrektorem został Tymoteusz Gizewiusz. Obecnie jest to Zespół Szkół nr 1 popularnie zwany chemiakiem.
Już w 1740 r. zakwaterowano w Ełku pierwszych żołnierzy. To 270 lat temu powstał w mieście garnizon wojskowy. Armia miała tu swoje miejsce aż do 15 grudnia 2000 r. Żołnierze opuścili koszary dziesięć lat temu.

Jedna karczma na 16 mieszkańców

290 lat temu w 1720 r. założono w Ełku szkołę miejską.

Odległa historia kryje ciekawe fakty. 410 lat temu, w 1600 r. Ełk liczył 800 mieszkańców, a mieli się oni gdzie bawić. W mieście istniało wówczas aż 50 karczem. Obecnie dla blisko 60 tysięcy mieszkańców strawy i trunków dostarcza podobna ilość pubów, restauracji, barów. To po jednej karczmie na 1200 mieszkańców.

Ełczanie wcześnie zaczęli organizować się w grupy zawodowe. 470 lat temu powstał tu pierwszy cech. Swój związek założyli miejscowi garncarze. Równo 450 lat temu książę Albrecht nadał miastu przywilej organizowania jednego jarmarku w tygodniu. Teraz mieszczanie chodzą na miejskie targowisko trzy razy w tygodniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna