Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Emilia Borawska organizuje zajęcia i warsztaty dla dzieci

(him)
W bloku przy ul. Dąbrowskiego mieszka około 100 dzieci. Zajęcia dla nich organizuje Emilia Borawska
W bloku przy ul. Dąbrowskiego mieszka około 100 dzieci. Zajęcia dla nich organizuje Emilia Borawska Facebook/Podwórko
Drobna i niepozorna, ale z głową pełną pomysłów. Odkąd zamieszkała w bloku socjalnym, organizuje dzieciom zajęcia i warsztaty. Dlaczego to robi?

- Jakoś samo wychodzi - mówi skromnie pani Emilia. Od piątku można oglądać wystawę zdjęć zrobionych przez dzieci w ramach warsztatów „Podwórko w obiektywie”.

W bloku socjalnym przy ul. Dąbrowskiego 10 mieszka około 60 rodzin, w tym około 100 dzieci. Emilia Borawska wprowadziła się tam przed trzema laty. - Nie miałam swojego lokum, więc gdy dostałam to mieszkanie, poczułam się jakbym Boga za nogi chwyciła - opowiada młoda kobieta.

Pani Emilia od razu zorganizowała piknik dla mieszkańców. Na klatkach schodowych rozwiesiła plakaty, przyszło mnóstwo rodzin z dziećmi.

- Połowa dzieciaków mieszkających tutaj ma od 4 do 10 lat. W tym samym wieku była moja córeczka. I tak to się zaczęło - opowiada Emilia.

Ełczanka zrealizowała już cztery projekty. Pierwszy był „Korytarz”. Dzieci z bloku przy ul. Dąbrowskiego wzięły udział w warsztatach - plastycznych, ceramicznych i krawieckich. Zajęcia odbywały się na przestronnych klatkach schodowych w bloku albo w mieszkaniach. Zakończyły się wystawą, a zdjęcia dzieci ozdobiły korytarze w bloku.

Potem był „Ogródek”. Przez lato i jesień dzieci sadziły i pielęgnowały rośliny w trzech wielkich drewnianych skrzyniach na podwórku.

„Bezpieczne podwórko” to projekt, który powstał z potrzeby chwili. Blok jest bowiem okolony ulicą i mnóstwem miejsc parkingowych. W większości korzystają z nich klienci - sąsiadującej z budynkiem - galerii Brama Mazur. Zawsze jest tam spory ruch i nietrudno o niebezpieczne sytuacje.

Dobiega końca ostatnia inicjatywa Emilii Borawskiej - „Podwórko w obiektywie”. Dzieci uczyły się tajników fotografii cyfrowej i analogowej. Efekty ich pracy można oglądać w Miejskiej Bibliotece Publicznej przez dwa tygodnie, potem zdjęcia ozdobią korytarze bloku przy ul. Dąbrowskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna