Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Puszcza Białowieska. Wycinka drzew zatwierdzona. Minister Środowiska wydał decyzję

Urszula Ludwiczak
Urszula Ludwiczak
Protest w obronie Puszczy Białowieskiej w Warszawie
Protest w obronie Puszczy Białowieskiej w Warszawie Grzegorz Jakubowski
Wycinka 180 tys. m. sześć drewna w Nadleśnictwie Białowieża zatwierdzona. Minister Środowiska podpisał dzisiaj taką zgodę, argumentując że to działania niezbędne w walce z kornikiem. - To czarny piątek dla przyrody - alarmują ekolodzy.

Ponad cztery razy więcej drewna niż do tej pory będzie można pozyskać z Nadleśnictwa Białowieża. Ma to pomóc leśnikom w walce z kornikiem i degradacją puszczy. Tak uważa minister środowiska Jan Szyszko, który w piątek ogłosił nowy program dla Puszczy Białowieskiej. Ekolodzy są odmiennego zdania. - To wyrok na puszczę - alarmują i zapowiadają, że podejmą działania, aby do tak ogromnej wycinki nie dopuścić.

Puszcza Białowieska. Ekolodzy alarmują, że puszcza jest zagrożona

Zaakceptowany przez ministra aneks do Planu Urządzenia Lasu (PUL) Nadleśnictwa Białowieża na lata 2012-2021 zakłada pozyskanie z tego terenu ponad 180 tys. metrów sześc. drewna. Dotychczasowy PUL zakładał pozyskanie ponad 40 tys. metrów sześc. drewna w ciągu 10 lat. Kilkukrotnego zwiększenia limitu chcieli przedstawiciele Lasów Państwowych, argumentując to faktem konieczności walki z kornikiem drukarzem, który zaatakował puszczańskie świerki. To stanowisko podzielił też ostatecznie minister. Szyszko zapewnił jedynie, że wycinka nie będzie prowadzona w Białowieskim Parku Narodowym, a na 2/3 terenów lasów gospodarczych w Puszczy.

Powycinane drzewa w Puszczy Białowieskiej (Źródło: Green Peace)

- Decyzja ministra Szyszko jednoznacznie pokazuje, że nie tylko nie liczy się on z opinią świata nauki i nie dopuszcza do merytorycznej debaty, ale także za nic ma międzynarodowe zobowiązania Polski dotyczące ochrony Puszczy Białowieskiej - mówi Robert Cyglicki z Greenpeace Polska.

Puszcza Białowieska: Niecodzienne odkrycie. Leśnicy znaleźli naturalną barć w dziupli dębu (zdjęcia)

Znaczące zwiększenie cięć może wpłynąć na wszczęcie postępowania przeciwko Polsce przez Komisję Europejską, z uwagi na naruszenie integralności obszaru Natura 2000. Niewykluczone jest też nałożenie kar za naruszenie prawa unijnego.

- Na pewno będziemy w tej sprawie w kontakcie z KE i UNESCO - dodaje Adam Bohdan z podlaskiego oddziału Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot. Organizacje pozarządowe szykują się już także do akcji w obronie Puszczy.

- To decyzja ministra, a my musimy ją wykonać - komentuje jedynie Jarosław Krawczyk, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna