Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łomża. Jerzy Smurzyński otrzymał akt Honorowego Obywatela Miasta. Zaszczycony i... zażenowany

Bartosz J. Klepacki
Odcisk dłoni wykonał w obecności żony Barbary. To były wyjątkowe i wzruszające chwile dla Jerzego Smurzyńskiego.
Odcisk dłoni wykonał w obecności żony Barbary. To były wyjątkowe i wzruszające chwile dla Jerzego Smurzyńskiego. Serwis Historyczny Ziemi Łomżyńskiej
Mieszka w Warszawie, ale sercem jest nad Narwią

Choć honorowym obywatelem Łomży jest już od listopada ubiegłego roku, to dopiero teraz wręczono mu uroczysty akt, a także dokonano odcisku dłoni, który znajdzie się w miejskiej Alei Gwiazd i Osób Zasłużonych. Ma ona być utworzona w 2018 r., na 600-lecie nadania Łomży praw miejskich.

Jerzy Smurzyński urodził się w mieście nad Narwią w 1928 r. W czasie wojny uczestniczył „tajnych kompletach” - w potajemnym gimnazjalnym nauczaniu. Mieszkał w Łomży z rodzicami do 15 lipca 1943 roku. Tego dnia hitlerowcy przeprowadzili akcję likwidacji grupy inteligencji łomżyńskiej. Rodzice 15-latka zostali aresztowani przez gestapo i tego samego dnia zamordowani wraz z 50 innymi łomżanami w Lesie Jeziorkowskim. Los sprawił, że Jerzy uniknął śmierci. Jednak do końca wojny ukrywał się w podłomżyńskich wsiach. Był łącznikiem Armii Krajowej.

Po wyzwoleniu jego osobą zainteresowała się Służba Bezpieczeństwa.

Zawodowe życie związał z nauką i dziennikarstwem. Pracował jako nauczyciel i wykładowca, potem - kierownik redakcji Polskiego Radia. Został zmuszony do odejścia na emeryturę w stanie wojennym.

Jerzy Smurzyński przez lata pielęgnował pamięć o martyrologii i okupacyjnych losach mieszkańców ziemi łomżyńskiej. Współpracował z Główną Komisją Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Opublikował pracę „Masowe zbrodnie hitlerowskie popełnione w 1939 roku i latach 41-45 na Ziemi Łomżyńskiej”.

- Jestem zaszczycony, a jednocześnie zażenowany takim wyróżnieniem mojej osoby, ponieważ tylko zbieg okoliczności sprawił, że nie zginąłem w Lesie Jeziorkowskim. Wszystko, co zrobiłem dla tego miejsca pamięci było obowiązkiem syna wobec rodziców i pozostałych ofiar egzekucji - napisał Smurzyński w liście do władz Łomży.

Jerzy Smurzyński znalazł się w doborowym gronie honorowych obywateli Łomży. Ten tytuł przyznano m.in. Janowi Pawłowi II, Prymasowi Tysiąclecia Stefanowi Wyszyńskiemu, Hance Bielickiej, Halinie Miroszowej, Helenie Czernek, Ignacemu Daszyńskiemu, biskupowi Romualdowi Jałbrzykowskiemu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna