Mobilna kamera w autobusie online pokazuje to, co widzi...

Mobilna kamera w autobusie online pokazuje to, co widzi kierowca

Katarzyna Patalan-Brzostowska kpatalan@wspolczesna.pl

Gazeta Współczesna

Aktualizacja:

Gazeta Współczesna

Mobilna kamera w autobusie online pokazuje to, co widzi kierowca

©Marek Kołtok

Jako pierwsi w kraju pokazujemy w internecie, w czasie rzeczywistym, obraz z miejskich ulic rejestrowany w ruchu za pomocą mobilnej kamery zamontowanej w autobusie - podkreśla Janusz Nowakowski, dyrektor Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Łomży. - Na razie jest to obraz tylko z jednej kamery, ale w przyszłości uzupełnimy go o kolejne.
Mobilna kamera w autobusie online pokazuje to, co widzi kierowca

©Marek Kołtok

Już od kilku lat łomżyńskie autobusy MPK wyposażone są w wysokiej jakości kamery.
- Pomyśleliśmy, że warto rozszerzyć zakres monitoringu, a jego działanie udostępnić szerszemu kręgowi odbiorców - dodaje dyrektor. - W porozumieniu z łomżyńską firmą Elfro przeprowadziliśmy testy mobilnej kamery internetowej, która została zamontowana na jednym z naszych autobusów.

Teraz, gdy tylko autobus wyrusza w trasę, to rejestruje obraz, a ten za pośrednictwem sieci komórkowej trafia na stronę internetową.
Każdy, kto wejdzie na stronę MPK, zobaczy online w małym oknie to, co dzieje się wokół autobusu w czasie rzeczywistym, a w dużym oknie zdjęcie uaktualniane co 15 sekund. Jedynym minusem tej transmisji jest to, że relacji nie ma, gdy autobus stoi w zajezdni lub jest w naprawie.

- Ale pokazywanie miasta to tylko jedna z możliwości, którą dają nam kamery - dodaje Nowakowski. - Chcemy zainteresować prezydenta miasta możliwością relacjonowania online miejskich imprez.

A pierwsza taka relacja miała miejsce podczas ostatniej miejskiej Wigilii na Starym Rynku. Na placu ustawiony był autobus i filmował całą uroczystość.
- Z tego co wiem, to naszą transmisję oglądali nawet łomżyniacy z Australii - podkreśla Janusz Nowakowski.

To przedsięwzięcie jest innowacyjnym eksperymentem, a dyrekcja podkreśla, że przygotowanie przekazu mobilnego jest bardzo trudne technicznie ze względu na ograniczenia w funkcjonowaniu internetu bezprzewodowego.

Warto podkreślić, że łomżyńskie "czerwoniaki" mają bardzo rozbudowany monitoring, który rejestruje obraz i dźwięk we wnętrzu, ale też w otoczeniu autobusu. Dzięki tym zapisom znacznie poprawiło się bezpieczeństwo w autobusach, a z zapisów korzystają także policjanci.

Nagrania są pomocne nawet wtedy, gdy nie zarejestrują samego zdarzenia. Tak było przy okazji włamania do kiosku, gdzie kamera w autobusie nagrała sprawców uciekających z łupem.

- Chcielibyśmy, aby oprócz podstawowego celu jakim jest zwiększania bezpieczeństwa mieszkańców, nasza mobilna kamerka stała się też narzędziem promocji i jedną z atrakcji Łomży - podkreśla Nowakowski. - Internauci z całego świata będą mogli za pośrednictwem strony internetowej zajrzeć do nas, zobaczyć co nowego dzieje się w mieście, a mieszkańcy sprawdzić czy np. nie ma korków


Czytaj e-wydanie »
Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Tagi:

Komentarze (2)

Wszystkie komentarze (2) forum.wspolczesna.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

Zamów prenumeratę Gazety Współczesnej

Zamów prenumeratę Gazety Współczesnej

Podręczniki szkolne w atrakcyjnych cenach z wygodną dostawą. Zamów dziś!

Podręczniki szkolne w atrakcyjnych cenach z wygodną dostawą. Zamów dziś!

Ogłoszenia drobne

Ogłoszenia drobne

Inspiracje na wakacyjne wypady? Mamy to!

Inspiracje na wakacyjne wypady? Mamy to!