Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Kopert" dla niepełnosprawnych jest za dużo? Trzeba to sprawdzić

Paweł Chojnowski [email protected]
Miejsc postojowych na starówce jest jak na lekarstwo. Te dla niepełnosprawnych świecą zaś pustkami.
Miejsc postojowych na starówce jest jak na lekarstwo. Te dla niepełnosprawnych świecą zaś pustkami. P. Chojnowski
Łomża. Po zmianie przepisów o wiele mniej osób posiada kartę parkingową dla osób niepełnosprawnych. Miejsc postojowych jest tyle samo.

- Temat jest bardzo delikatny, bo za nic na świecie nikt nie chce utrudniać życia osobom i tak przezeń pokrzywdzonym - zaznacza radny Andrzej Wojtkowski, który złożył interpelację w sprawie dokonania inwentaryzacji zapotrzebowania na osiedlowe "koperty". Mieli by to zrobić urzędnicy miejscy i pracownicy spółdzielni mieszkaniowych.

Potrzebę taką zgłaszają m.in. mieszkańcy Osiedla nr 11, gdzie wiele miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych świeci pustkami.
- W tym samym czasie na zatłoczonych osiedlowych uliczkach problem z zaparkowaniem swoich aut mają w pełni sprawni właściciele pojazdów - tłumaczy radny.

Wszystko za sprawą zmienionych w lipcu ub. r. przepisów dotyczących wydawania karty parkingowej. W czerwcu br. karty wydane wcześniej straciły swą ważność. Nowe otrzymało zaś o wiele mniej osób.

By ją uzyskać, należy mieć orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, ale też mieć znaczne trudności w poruszaniu się. Weryfikują to powiatowe zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności.

W przypadku umiarkowanego stopnia niepełnosprawności wskazanie do karty parkingowej będą mogły uzyskać wyłącznie osoby mające zarówno znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, jak i przyczynę niepełnosprawności oznaczoną symbolem 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna).
Osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności nie mogą już parkować na "kopertach".

- W wyniku zmian wielu mieszkańców, którzy stracili wcześniej zdobyte uprawnienia do parkowania w miejscach wyznaczonych, nie starało się nawet o to, by ponownie takową kartę otrzymać - podkreśla radny Wojtkowski.

Ile więc osób w Łomży ma prawo parkować na miejscach dla niepełnosprawnych? Jak informuje Grzegorz Daniluk z łomżyńskiego ratusza, łączna liczba kart parkingowych wydanych przez PZON w Łomży w okresie od 1 lipca 2014 r. do 26 sierpnia br. wyniosła 772, z czego w mieście takich kart zostało wydanych 488. Placówki zajmujące się opieką, rehabilitacją lub edukacją takich osób otrzymały razem siedem kart, spośród czego pięć wydanych zostało w Łomży.

Wciąż jest to więc sporo osób. Zlikwidowanie miejsc parkingowych, nawet jeśli nie są one wykorzystywane w widoczny sposób, może utrudnić im życie. Co innego, gdy np. na osiedlowym parkingu pod blokiem miejsce dla inwalidy było przypisane konkretnemu mieszkańcowi, a ten stracił uprawnienia. Wówczas chyba rzeczywiście nie ma sensu, by upierać się przy utrzymywaniu "koperty", bo de facto ubyło jedno miejsce parkingowe. A że mieszkańcy miasta jako jeden z głównych problemów wskazują na brak miejsc parkingowych, zagadnieniu na pewno warto się przyjrzeć.

Innym rozwiązaniem, które z powodzeniem sprawdza się np. na parkingu przy Urzędzie Miejskim jest udostępnianie miejsc dla niepełnosprawnych dodatkowo kobietom w ciąży. Akurat w tym miejscu spotkaliśmy korzystającą z przywileju mieszkankę. Bardzo sobie chwaliła możliwość zaparkowania bliżej wejścia.

Przypomnijmy, że za nielegalne parkowanie na "kopercie" grozi mandat w wysokości 800 zł, a za bezprawne posługiwanie się kartą parkingową - 300 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna