Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Walczymy z nadwagą i otyłością. Nowy program przyciąga chętnych

Urszula Ludwiczak [email protected]
Z badań prowadzonych w Polsce wynika, że co drugi dorosły mężczyzna lub kobieta w Polsce ma nadwagę lub otyłość
Z badań prowadzonych w Polsce wynika, że co drugi dorosły mężczyzna lub kobieta w Polsce ma nadwagę lub otyłość sxc.hu
W ciągu kilku dni od ogłoszenia rejestracji w programie odchudzającym, zarejestrowało się do niego ponad 500 osób.

Tak ogromne zainteresowanie udziałem w projekcie przeszło nasze najśmielsze oczekiwania - przyznaje Eugeniusz Muszyc, dietetyk i koordynator projektu w woj. podlaskim. - Już pierwszego dnia przyjmowania zgłoszeń ludzie od 7 rano ustawiali się w kolejkę. To obrazuje, jak ogromny jest problem związany z nadwaga i otyłością w naszym społeczeństwie. I że ludzie chcą z tym walczyć. Żałujemy, że zakwalifikować do programu możemy tylko 50 osób.

W kwietniu w Białymstoku i Choroszczy ruszy polsko-szwajcarski program pt. "Zapobieganie nadwadze i otyłości poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej". Projekt realizuje w Polsce Instytut Żywności i Żywienia. Umowę na jego wdrażanie w woj. podlaskim podpisał Specjalistyczny Psychiatryczny ZOZ w Choroszczy. To pierwsza taka inicjatywa w województwie.

W projekcie może wziąć udział 50 mieszkańców Białegostoku i Choroszczy. Będą wybrani spośród setek chętnych do odchudzania.

- Część osób została zdyskwalifikowana od razu, bo miała wskaźnik BMI powyżej 45 - mówi Eugeniusz Muszyc. - Inne osoby nie kwalifikują się do programu z powodu chorób towarzyszących nadwadze czy otyłości. Kryteria są bardzo ściśle przez Szwajcarów określone, taka osoba musi mieć wskaźnik BMI między 25 a 45, nie może chorować na cukrzycę czy choroby układu krążenia. Niestety, część osób, które do nas się zgłosiły, nawet nie wiedziała, że jest chora, a lekarz stwierdził u nich na przykład niedoczynność tarczycy.

Kwalifikacja do programu (na podstawie badań lekarskich) potrwa do końca marca. W kwietniu wyselekcjonowana już pięćdziesiątka chętnych zacznie zajęcia. Będą oni przez 12 tygodni uczyć się za darmo zasad zdrowego żywienia, m.in. tego, ile co ma kalorii. Do tego będą mieć wprowadzony wysiłek fizyczny. Poza spotkaniami z dietetykami, będą zajęcia z psychologami (uczące np. jak radzić sobie ze stresem). Redukcja masy ciała odbywać się będzie pod kontrolą lekarską.

- Te osoby czeka ciężka praca - mówi Muszyc. - Potrzeba dużego samozaparcia, aby zmienić swoje życie na dobre, bo nie chcemy, aby po programie wróciły do dawnego życia. W odchudzaniu bardzo ważna jest motywacja. Ktoś może chcieć znaleźć nowego partnera, inny znaleźć fajne ubranie, pozbyć się problemów w życiu seksualnym (bo otyłość ma na to duży wpływ). Nieważne, jaka jest ta motywacja, ważne, aby była skuteczna.

Z badań prowadzonych w Polsce wynika, że co drugi dorosły mężczyzna lub kobieta w Polsce ma nadwagę lub otyłość.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna