Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Środa Popielcowa. Obowiązuje ścisły post. Co można jeść

mac, mg, Sonia Gruszka AIP
Środa Popielcowa - co można jeść? Ile pokarmów można zjeść? Rozpoczął się Wielki Post
Środa Popielcowa - co można jeść? Ile pokarmów można zjeść? Rozpoczął się Wielki Post Dariusz Bloch
Środa Popielcowa przypada w tym roku 1 marca i rozpoczyna okres Wielkiego Postu. W tym dniu wierni posypują sobie głowy popiołem oraz zobowiązani są do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

Dziś katolikom powinny towarzyszyć uczucia zadumy i refleksji. Czas zawiesić rzeczy przyjemne i radosne, by móc zatrzymać się w biegu, zastanowić nad swoim życiem.

Wielki Post: Środa Popielcowa - co można jeść? Ile pokarmów dziennie?

To szczególny dzień. W środę popielcową rozpoczyna się bardzo ważny okres w życiu osób wierzących. Wchodzimy w czas przygotowań do przeżywania męki Chrystusa. Środa popielcowa pozwala dobrze rozpocząć wielki post. Dziś katolikom powinny towarzyszyć uczucia zadumy i refleksji. Czas zawiesić rzeczy przyjemne i radosne, by móc zatrzymać się w biegu, zastanowić nad swoim życiem.

CZYTAJ TEŻ: Katedra Białostocka. Środa Popielcowa rozpoczęła Wielki Post (zdjęcia, wideo)

Środa popielcowa inicjuje ważny okres liturgiczny, dlatego Kościół zachęca, aby tego dnia wziąć udział w mszy świętej i posypać głowę popiołem. Niemniej zgodnie z prawem kanonicznym wierny, który nie będzie uczestniczył w nabożeństwie popielcowym, nie popełni grzechu ciężkiego.

Środa Popielcowa - 1 marca posypywanie głów popiołem. Ile pokarmów można zjeść?

Dajmy sobie szansę zatrzymania się w pędzie współczesnego świata. Dziś można pozwolić sobie na wszystko. Wokół wiele bogato wyposażonych sklepów i miejsc rozrywki, takich jak kina, teatry czy dyskoteki. Czy w dzisiejszych czasach człowiek jako całość fizyczna i duchowa potrzebuje zadumy? Odpowiedź brzmi: tak. Życie to nie tylko przyjemności, bogactwa i dobra. Współcześnie warto pościć nie tylko poprzez jedzenie, ale również poprzez odmówienie sobie pewnych przyjemności doczesnych. Wtedy człowiek przeżyje wielki post jako czas ciszy, w której usłyszy to, co najważniejsze.

Czy w dzisiejszych czasach człowiek jako całość fizyczna i duchowa potrzebuje zadumy? Odpowiedź brzmi: tak. Życie to nie tylko przyjemności, bogactwa i dobra.

Współcześnie warto pościć nie tylko poprzez jedzenie, ale również poprzez odmówienie sobie pewnych przyjemności doczesnych. Wtedy człowiek przeżyje wielki post jako czas ciszy, w której usłyszy to, co najważniejsze.

Środa Popielcowa. Rozpoczął się Wielki Post. Co i ile można jeść

Dziś w trakcie nabożeństw kapłani będą posypywać głowy wiernych popiołem. Symbolizuje on kruchość ludzkiego życia. Dlatego kapłan mówi: „Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz” lub „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. W Środę Popielcową katolików obowiązuje post ścisły. To wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i ograniczenie się do trzech posiłków, w tym tylko jednego do syta.

Wielki Post kończy się Triduum Paschalnym, w czasie którego wierni wspominają mękę i śmierć Chrystusa, który po trzech dniach zmartwychwstanie. W tym roku święta wielkanocne katolicy będą obchodzić 16 kwietnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna