Skazani na łaskę budżetu państwa. Zobacz, jakie dochody mają...

Skazani na łaskę budżetu państwa. Zobacz, jakie dochody mają powiaty

Magdalena Kleban mkleban@wspolczesna.pl

Gazeta Współczesna

Aktualizacja:

Gazeta Współczesna

Skazani na łaskę budżetu państwa. Zobacz, jakie dochody mają powiaty
Skazani na łaskę budżetu państwa. Zobacz, jakie dochody mają powiaty
Powiaty, jak żadne inne jednostki samorządu terytorialnego, zdane są na łaskę i niełaskę budżetu państwa. Wyjątkiem są miasta na prawach powiatu.


Związek Powiatów Polskich opublikował ranking, w którym uwzględnił dochody własne samorządów w przeliczeniu na jednego mieszkańca. W województwie podlaskim najsłabiej w tym zestawieniu wypada powiat kolneński, gdzie dochód wynosił zaledwie 756,67 zł. Ale już będące na prawach powiatu miasto Białystok z dochodem w wysokości 2075 zł znajduje się w krajowej czołówce. Jeśli chodzi o powiaty ziemskie, to w Podlaskiem najwyższy dochód na mieszkańca był w powiecie augustowskim (1144,55 zł), a na Mazurach - w węgorzewskim (1656,96 zł).

Daleko im jednak do rekordzisty, którym jest Sopot (miasto będące na prawach powiatu), gdzie dochód na jednego mieszkańca wynosił aż 6509,25 zł.
To o prawie 1700 zł więcej niż w przypadku wicelidera rankingu, którym jest miasto stołeczne Warszawa.

Minister finansów dzieli i rządzi
W zdecydowanej większości przypadków na dochody powiatów składają się subwencje i dotacje z budżetu państwa. Wyliczane są one przez Ministerstwo Finansów, między innymi na podstawie liczby mieszkańców, bezrobotnych, ale także liczby i rodzaju szkół na danym terenie.

- W powiatach dochody własne, pochodzące ze źródeł wewnętrznych, nigdy nie będą wysokie, ponieważ nie mamy takich możliwości - przekonuje Dorota Waszkiewicz, skarbnik powiatu kolneńskiego. - U nas są to opłaty komunikacyjne, ale stanowią one zaledwie 12-15 proc. budżetu powiatu.

Podobne opinie można usłyszeć także w innych starostwach w województwie podlaskim.
- W naszym przypadku subwencje stanowią 44 proc., a dotacje - 25 proc. budżetu powiatu - wylicza Andrzej Szturgulewski, starosta sejneński. - Pozostała część to dochody powiatu z mienia, dzierżawy.
W ubiegłym roku w Sejnach ten dochód w przeliczeniu na 1 mieszkańca wyniósł 879,63 zł.

Reforma nie dała powiatom narzędzi

W Bielsku Podlaskim dochód w przeliczeniu na 1 mieszkańca był niewiele większy. W 2011 r. wyniósł 897,04 zł. Aż 55 proc. tej kwoty stanowiły państwowe dotacje i subwencje.

- Wydaje się, że reforma samorządowa nie wyposażyła powiatów w odpowiednie instrumenty finansowe. Nie mamy żadnej możliwości kreacji budżetów - mówi Piotr Bożko, wicestarosta bielski. - Ot, choćby pierwszy przykład z brzegu: starostwa prowadzą nadzór nad lasami prywatnymi, ale podatek z nich trafia już do gmin. Wcześniej były jeszcze dotacje na drogi. Teraz i tego nie mamy, a tylko w naszym powiecie jest 650 km dróg powiatowych.

Komentarze

Wszystkie komentarze (3) forum.wspolczesna.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

Wybieramy najlepszą Jednostkę Roku Ochotniczych Straży Pożarnych

Wybieramy najlepszą Jednostkę Roku Ochotniczych Straży Pożarnych

Wybierz z nami Strażaka Roku Ochotniczych Straży Pożarnych

Wybierz z nami Strażaka Roku Ochotniczych Straży Pożarnych

Oni mogą zostać Bohaterami Roku. Zobacz kandydatów

Oni mogą zostać Bohaterami Roku. Zobacz kandydatów