Pierwsza komunia: Przez zmiany w oświacie w 2014 roku dzieci...

Pierwsza komunia: Przez zmiany w oświacie w 2014 roku dzieci nie pójdą do komunii

Andrzej Zdanowicz azdanowicz@wspolczesna.pl

Gazeta Współczesna

Gazeta Współczesna

Pierwsza komunia: Przez zmiany w oświacie w 2014 roku dzieci nie pójdą do komunii

©Anatol Chomicz

Już w 2014 roku w archidiecezji białostockiej nie będzie uroczystości pierwszokomunijnych. To wynik reformy oświaty od dawna zapowiadanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Zgodnie z nową ustawą w 2014 r. sześciolatki będą musiały pójść do szkoły.
Pierwsza komunia: Przez zmiany w oświacie w 2014 roku dzieci nie pójdą do komunii

©Anatol Chomicz

Tu pojawia się problem, bo według Kościoła katolickiego Pierwszą Komunię świętą powinny przyjmować dzieci w wieku dziewięciu lat. Do tej pory wiek ten osiągały one w drugiej klasie. Jednak po wprowadzeniu zmian dziewięć lat ukończą w trzeciej, stąd Kościół postanowił, iż dopiero wówczas przyjmą one Pierwszą Komunię.

Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, iż MEN niemal w ostatniej chwili zrezygnował z wprowadzenia obowiązku szkolnego dla sześciolatków jeszcze w tym roku.
Do 2014 r to rodzice decydują, czy ich sześcioletnie dzieci idą do szkoły. W wyniku tego w pierwszych klasach są obecnie zarówno siedmio-, jak i sześciolatki.

W każdej diecezji inaczej

Mimo to, niektóre diecezje już zmieniły termin uroczystości pierwszo-komunijnych.

- W archidiecezji białostockiej w tym roku szkolnym, nic się nie zmieni i wiosną, Pierwszą Komunię przyjmą drugoklasiści - tłumaczy ks. Andrzej Dębski, rzecznik białostockiej kurii. - Ale już rok później przyjmujemy zasadę, iż Pierwsza Komunia udzielana będzie w trzeciej klasie.

Wynika z tego, iż rok 2014 będzie przejściowym i w nim dzieci do Pierwszej Komunii nie pójdą.
Kurie ełcka i drohiczyńska na razie nie wprowadzają żadnych zmian, bo - jak twierdzą księża - tam do szkół sześciolatki tłumnie nie poszły. W diecezji łomżyńskiej zmiany są już ustalone.

- Zgodnie z wytycznymi Konferencji Episkopatu Polski dzieci z klas, w których obecnie są same sześciolatki przystąpią do Pierwszej Komunii świętej w trzecim roku szkoły, te z klas, w których są same siedmiolatki przystąpią do niej - jak dotychczas - w drugiej klasie. Klasy mieszane, w których są dzieci w wieku sześciu i siedmiu lat również będą miały uroczystości pierwszokomunijne w drugiej klasie. Uwzględniając jednak sytuację religijno-moralną rodzin rozważamy propozycję przystępowania młodszych dzieci do Pierwszej Komunii św. w klasie trzeciej - tłumaczy ksiądz Zbigniew Pyskło, wiceprzewodniczący wydziału nauczania i wychowania katolickiego kurii łomżyńskiej.

Według planów uroczystości pierwszo-komunijne w diecezji łomżyńskiej będą odbywać się co roku, ale w 2016 roku przystąpi do nich mniej dzieci. Będą to tylko te sześciolatki, które rozpoczną szkołę we wrześniu 2013 roku, ale nie przystąpią do Pierwszej Komunii św. w drugiej klasie. Jeśli jednak ich rodzice nie będą chcieli przekładać terminu sakramentu, to w 2016 r. takich uroczystości nie będzie.

Ośmiolatek będzie gotowy

Niektórzy rodzice mają mieszane uczucia wobec faktu, że ich dzieci pójdą do Pierwszej Komunii świętej rok wcześniej.

- Dla dziecka to wielki stres, poza tym musi ono być przygotowane i świadome tego, co to oznacza Pierwsza Komunia. Nie wiem czy moja Inga będzie na to gotowa w wieku 8 lat - mówi pani Agnieszka z Białegostoku.

Psycholog jednak uspokaja.

- Stres jest nieodłącznym elementem, życia człowieka, dziecko musi się do tego przyzwyczaić - tłumaczy Wiesława Gołąbek, psycholog. - Należy pamiętać, że dla ośmiolatka tak abstrakcyjne pojęcia jak Bóg, wszechświat, czy grzech, nie są tak zrozumiałe jak dla dorosłych. Jednak, jeśli radzi on sobie w szkole na równi ze starszymi dziećmi i ksiądz lub katecheta uznają, że spełnia on wymogi, to jego przystąpienie do Pierwszej Komunii nie powinno stanowić większego problemu. Duża rolę odgrywają tu rodzice. Jeśli, zamiast zadbać o duchowe przeżywanie tego wydarzenia, będą się oni stresować organizacją przyjęcia, to nerwy te przełożą się także na dziecko.

Katechezę przygotowującą do I Komunii w trzeciej klasie kościół przygotował już 2010 roku, ale nie jest jeszcze stosowana. Sprawa byłaby dużo prostsza, gdyby MEN nie zmieniał swoich decyzji. Wówczas wszystkie sześciolatki poszły by do szkoły w jednym roku i wszystkie miałyby Pierwszą Komunię w III klasie.


Czytaj e-wydanie »
Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Komentarze

Wszystkie komentarze (22) forum.wspolczesna.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

Sex Guru w Białymstoku

Sex Guru w Białymstoku

12 Tenorów w Białymstoku. Bilety już w sprzedaży

12 Tenorów w Białymstoku. Bilety już w sprzedaży

Mieszkanie na lata - dodatek specjalny do Kuriera Porannego i Gazety Współczesnej

Mieszkanie na lata - dodatek specjalny do Kuriera Porannego i Gazety Współczesnej