Współczesna
  TV

  Współczesna TV

  Rozwiń
  Współczesna
  TV
  Zwiń

  Współczesna TV

  Współczesna TV, czyli nowa telewizja internetowa. Specjalnie dla Was tworzymy ekskluzywne materiały wideo dotyczące regionu!

  147 tys. zł to największy zaległy dług w regionie. Na...

  147 tys. zł to największy zaległy dług w regionie. Na Mazowszu - 102 mln!

  Izabela Krzewska ikrzewska@wspolczesna.pl

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  147 tys. zł to największy zaległy dług w regionie. Na Mazowszu - 102 mln!

  ©sxc.hu

  Bieda i uczciwość idą u nas w parze.
  147 tys. zł to największy zaległy dług w regionie. Na Mazowszu - 102 mln!

  ©sxc.hu

  Ponad 48 tys. mieszkańców woj. podlaskiego znalazło się w rejestrze dłużników BIG InfoMonitor. Każdy z nich zalega bankom, firmom pożyczkowym, spółdzielniom mieszkaniowym czy dostawcom energii elektrycznej albo gazu ze spłatą średnio 12,8 tys. zł.

  Mniej zalegamy, bo rzadziej bierzemy
  To jednak i tak 4 tys. zł mniej niż przeciętny Polak-dłużnik, który nie spłaca swoich rat lub rachunków. Pomimo skromnych zarobków, to właśnie mieszkańcy Podlaskiego po raz kolejny są w krajowej czołówce najbardziej wiarygodnych klientów instytucji finansowych.
  Jesteśmy - i to powód do chwały - na przedostatnim miejscu, jeśli idzie o niespłacone zadłużenie ogółem oraz liczbę tzw. klientów podwyższonego ryzyka. Lepiej od nas prezentuje się w rankingu tylko woj. świętokrzyskie.

  Tak wynika z ogólnopolskiego raportu portalu InfoDług za III kwartał br. Powstał on w oparciu o informacje gromadzone przez Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor SA, Biuro Informacji Kredytowej i Bankowy Rejestr Dłużników Związku Banków Polskich.

  Na koniec września Polacy byli winni różnym instytucjom ok. 37 mld zł. Ponad połowa tej kwoty (19 mld zł) to zaległości mieszkańców województw: śląskiego (ok. 7,4 mld zł), mazowieckiego (5,2 mld zł), wielkopolskiego (3,3 mld zł) i dolnośląskiego (3,1 mld zł). Właśnie w tych regionach mieszkają najwięksi dłużnicy. Niechlubny rekord należy do mieszkańca Mazowsza, którego zaległości przekroczyły 101,6 mln zł. To prawie 700 razy więcej niż zobowiązania najbardziej zadłużonego mieszkańca Podlaskiego. Długi 41-letniego białostoczanina wynoszą 146 891 zł.

  - Na niższy niż w innych województwach stopień zadłużenia w Podlaskiem może mieć wpływ rzadsze korzystanie z usług finansowych, pożyczek i kredytów ratalnych, bardziej konserwatywne podejście do zadłużania się i ograniczanie wydatków do niezbędnych, które mogą być sfinansowane z własnych środków - mówi Lidia Roman z BIG InfoMonitor. Do tego Rejestru Dłużników trafiają osoby mające przeterminowane minimum dwa miesiące zobowiązania na kwotę co najmniej 200 zł.

  Mało przedsiębiorczy, sceptyczni i biedni
  - Niestety, dane te mogą też świadczyć o niskiej przedsiębiorczości mieszkańców woj. podlaskiego - dodaje Radosław Oryszczyszyn, socjolog. - Zaciągnięcie kredytu na inwestycje to ryzyko. Często jednak niezbędne, jeśli chcemy osiągnąć sukces. W naszym regionie obowiązuje jednak postawa bardziej zachowawcza. Wydajemy tyle, ile możemy zarobić. Ale też mało oszczędzamy. Wolimy trzymać pieniądze w skarpecie niż odkładać na konto.

  W przeliczeniu na tysiąc mieszkańców, w woj. podlaskim ze swoich zobowiązań nie wywiązuje się terminowo tylko 39 osób. To doskonały wynik. W woj. warmińsko-mazurskim liczba ta wynosi 67, a w zachodnio-pomorskim - aż 82. Lepiej niż w Podlaskiem współczynnik ten przedstawia się tylko w woj. podkarpackim (33 osoby).

  - Sporą część naszego społeczeństwa stanowią mieszkańcy wsi i osoby starsze - studzi radość dr Anatoliusz Kopczuk, ekonomista z Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstoku. - Reprezentują oni bardziej sceptyczny stosunek do np. kart kredytowych czy inwestycji. Ich wiedza na ten temat jest ograniczona. Z drugiej strony - właśnie z powodu niewiedzy to oni najczęściej padają ofiarami parabanków, które oferują szybkie pożyczki z dużym oprocentowaniem.

  Zgodnie z raportem InfoDługu, klient podwyższonego ryzyka to najczęściej mężczyzna pomiędzy 30. a 39. rokiem życia.
  - Niskie pobory, brak podwyżek i bezrobocie w woj. podlaskim powodują, że młodzi mieszkańcy regionu mają ograniczone możliwości zaciągnięcia wysokich kredytów hipotecznych - tłumaczy Krzysztof Żukowski, prezes białostockiej loży Business Centre Club.
  W efekcie to również przekłada się na niskie zadłużenie naszego regionu.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Współczesna.pl to aktualne informacje z woj. podlaskiego i części woj. warmińsko-mazurskiego. Jesteśmy na Facebooku

   Polecamy

   "Między nami dziewczynami". Poradnik dla mam i córek

   Lupus Media - białostocka agencja podbija rynek reklamowy

   Lupus Media - białostocka agencja podbija rynek reklamowy

   Pilnie zatrudnię. Sprawdź, kto aktualnie oferuje pracę

   Pilnie zatrudnię. Sprawdź, kto aktualnie oferuje pracę

   Gry On Line - Zagraj Reklama