Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Unieważnienie małżeństwa. Nawet palenie może być powodem

(azda)
sxc.hu
Sąd Metropolitalny Archidiecezji Białostockiej w ostatnich latach wydaje dwa razy więcej wyroków stwierdzających, że małżeństwo zostało nieważnie zawarte niż jeszcze dziesięć lat temu.

Zdaniem księdza Tomasza Gierałtowskiego, oficjała sądu nie jest to oznaką zwiększającej się liczby rozpadających się małżeństw.

- Często zgłaszają się do nas osoby, których małżeństwa rozpadły się już dawno temu, bywa, że są one już w nowych związkach - mówi duchowny. - Teraz po prostu są bardziej świadomi tego, że taką sytuację można sformalizować. O ile jest to zgodne z prawem kanonicznym, staramy się w tym pomóc. Nie udzielamy jednak rozwodów, możemy jedynie stwierdzić, że ślub był zawarty nieważnie
Uzyskanie takiego stwierdzenia wiąże się z procedurą i kosztami - około 2 - 2,5 tys. zł. Ale nie są to przeszkody nie do przejścia

- Około 80 proc. spraw, które do nas trafiają kończy się uzyskaniem takiego stwierdzenia - informuje ksiądz. - Podczas procesu małżonkowie muszą udowodnić, że ich ślubowanie jest nieważne. Nie ma tu znaczenia obecna sytuacja w związku, ale przyczyny i okoliczności w jakich zawierano ślub.
Na początek najlepiej jest przyjść do sądu kościelnego i opowiedzieć o całej sytuacji, wówczas każdy otrzyma niezbędne informacje, jak napisać wniosek i co robić dalej.

Sam proces stwierdzania nieważności zawarcia małżeństwa przypomina sprawy przed sądem cywilnym.

- Używamy nawet określeń powód i pozwany - opowiada ksiądz. - Ale w odróżnieniu od rozwodów w sądzie cywilnym, my nie ustalamy, kto jest winny rozpadu małżeństwa. Sprawdzamy jedynie czy zostało ono zawarte ważnie czy nieważnie.

Powodów stwierdzenia nieważności zawarcia małżeństwa może być bardzo dużo. Najbardziej znanymi przykładami są m.in. zatajenie bezpłodności lub choroby psychicznej, ale przyczyna nieważności ślubu może być także... ukrycie faktu, że jest się nałogowym palaczem papierosów.

- Oczywiście nie oznacza to, że każde małżeństwo zawarte z osobą palącą będzie nieważne - tłumaczy ks. Gierałtowski. - W sądach kościelnych każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie. Nałóg będzie powodem nieważności ślubu, gdy np. jeden z małżonków nie pobrałby się z osobą palącą. A ślub bierze tylko dlatego, że jego partner lub partnerka wcześniej ukrywał/a swój nałóg i dopiero po zawarciu związku tajemnica ta została ujawniona. Jeśli dla oszukiwanej osoby to coś bardzo ważnego, ślub można uznać za nieważny.

Najłatwiejszą do udowodnienia przyczyną nieważności ślubu są braki formalne, kiedy np. ślubu udzielił kapłan, który nie był do tego uprawniony lub któraś ze stron nie miała chrztu.

- Innym powodem może być niedojrzałość, gdy jeden z małżonków w momencie zawierania ślubu nie był na tyle dojrzały by podjąć taką decyzję - wymienia duchowny. - Nie chodzi tu jedynie o osiągnięcie odpowiedniego wieku, ale świadomość obowiązków wynikających z założenia rodziny.

Nieważność zawartego ślubu, muszą stwierdzić dwie instancje sądu kościelnego. Wówczas małżonkowie są już stanu wolnego.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna