Seks z kuzynem, babcią, dziadkiem. Rodzina powinna chronić i...

Seks z kuzynem, babcią, dziadkiem. Rodzina powinna chronić i kochać. A gwałci i molestuje!

Helena Wysocka hwysocka@wspolczesna.pl

Gazeta Współczesna

Aktualizacja:

Gazeta Współczesna

Seks z kuzynem, babcią, dziadkiem. Rodzina powinna chronić i kochać. A gwałci i molestuje!

©sxc

Dorosły kuzyn całą noc bił i gwałcił 12-latkę. Z myślą o takich dzieciach w naszym regionie powstał kolejny specjalny ośrodek. Już drugi w województwie.
Seks z kuzynem, babcią, dziadkiem. Rodzina powinna chronić i kochać. A gwałci i molestuje!

©sxc

To właśnie w wakacje odnotowuje się najwięcej przypadków molestowania dzieci. Do tej pory otrzymywały one fachowe wsparcie w białostockim Centrum Ochrony Dziecka. A od kilku tygodni taka sama placówka działa też w Suwałkach. Każdego tygodnia o pomoc prosi kilkoro pokrzywdzonych nieletnich.

- Problem jest duży - nie ukrywa Beata Andruczyk, psycholog i pracownik suwalskiego centrum. - A ze statystyk wynika, że w większości sprawcami przemocy seksualnej są osoby bliskie. Często partnerzy matek, bracia, czy dziadkowie.

Babcia molestowała wnuka, a dziadek wnuczkę

W minionym miesiącu, w jednej z podsuwalskich wsi policjanci zatrzymali młodego mężczyznę, który zaatakował swoją 12-letnią krewną. Sprawca dotkliwie ją pobił, a następnie wielokrotnie zgwałcił. Dzień później matka dziewczyny zaalarmowała organy ścigania. Policja zatrzymała zwyrodnialca.

To ostatni, ale nie jedyny przypadek w naszym regionie. Prokuratorzy ustalają, czy dziadek molestował swoją kilkuletnią wnuczkę. A w suwalskim sądzie wciąż toczy się proces w sprawie gwałcenia i molestowania 13-letniej niepełnosprawnej dziewczyny. W tym przypadku na ławie oskarżonych zasiadają i ojciec, i brat pokrzywdzonej. Towarzyszy im matka nastolatki, która wiedziała, że dziewczynka już od dwóch lat była wykorzystywana. Niestety, cały czas milczała. Wyroku w tej bulwersującej sprawie można spodziewać się już w drugiej połowie września.

- Niektóre sprawy wychodzą na światło dzienne dopiero po paru, a nawet kilkunastu latach - opowiada Beata Andruczyk, która jest także prezesem fundacji Ego w Suwałkach.

Niedawno do suwalskiego centrum zgłosiła się 17-letnia dziewczyna, która nie mogła porozumieć się ze swoim chłopakiem. W trakcie terapii wyszło na jaw, że kilka lat wcześniej padła ofiarą przemocy seksualnej. Była molestowana przez swojego dziadka.

- Dziewczynka odwiedziła go w czasie wakacji - Którejś nocy mężczyzna położył się obok wnuczki i zaczął dotykać jej intymnych miejsc. Dziesięciolatka nie wiedziała, jak zareagować, więc udawała, że śpi. Kolejnej nocy sytuacja się powtórzyła.

Dziadkowi nie ujdzie to na sucho. Pracownicy centrum już zawiadomili o podejrzeniu popełnienia przestępstwa suwalską policję. Podobnie, jak w przypadku mężczyzny, który w trakcie golenia się, z pianką na twarzy kazał synowi całować się w usta. A później ocierał się o niego, obmacywał go i przytulał.

Seks z babcią

Ale nie wszyscy ponoszą odpowiedzialność karną za to, co zrobili. Nigdy przed sądem nie stanie kobieta, która przez kilka lat molestowała swojego wnuczka.

- Wkładała mu rękę do spodni - opowiada Andruczyk. - Gdy pokrzywdzony zdecydował się wyjawić prawdę, babcia już nie żyła.

Dzieci chcą tylko się przytulać

Podlaska policja wszczęła w minionym roku 47 postępowań w sprawie wykorzystywania seksualnego nieletnich. Ale nikt nie ma wątpliwości, że to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Do suwalskiego centrum zgłaszają się dzieci z całego regionu. Nie brakuje też białostoczan, choć mają własne centrum. Ale nie wykluczone, że zależy im na anonimowości.

- Niektórzy sprawcy obwiniają nieletnich. Tłumaczą, że zostali sprowokowani - dodaje Beata Andruczyk. - Ale kłamią. Zapominają, że dzieci nie mają popędu seksualnego tylko potrzebę przytulania się. A to dwie, różne sprawy.

W centrum pokrzywdzeni nieletni uczą się, jak bliskiej i dorosłej osobie powiedzieć nie. Dowiadują się, że trzeba krzyczeć, gdy dzieje się krzywda i wyjawiać tajemnice, które są bolesne.


Czytaj e-wydanie »

Komentarze (3)

Wszystkie komentarze (3) forum.wspolczesna.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

Zamów prenumeratę Gazety Współczesnej

Zamów prenumeratę Gazety Współczesnej

Gdzie są granice ludzkiej wytrzymałości? Czytaj najnowsze wydanie Explorera!

Gdzie są granice ludzkiej wytrzymałości? Czytaj najnowsze wydanie Explorera!

Ogłoszenia drobne

Ogłoszenia drobne

Inspiracje na wakacyjne wypady? Mamy to!

Inspiracje na wakacyjne wypady? Mamy to!